Olej z pestek winogron – zalety i właściwości

 

Dobre tłuszcze to jeden z niezbędnych elementów naszej diety. Jeśli czytacie naszego bloga doskonale wiecie, że nie lubimy demonizowania tłuszczów – zwłaszcza te roślinne są dla nas bardzo wartościowe. Często wspominamy o oliwie z oliwek czy oleju lnianym, ale co z olejem z pestek winogron, który przebojem wdarł się do naszych kuchni? Czy rzeczywiście jest taki wartościowy? Jakie są jego właściwości?

Właściwości oleju z pestek winogron

 

Olej z pestek winogron jest przede wszystkim bardzo bogaty w kwasy wielonienasycone Omega-6. Musimy jednak pamiętać, że powinny one występować w naszym pożywieniu razem z kwasami Omega-3 (który również znajdziemy w oleju), gdyż w pojedynkę, w zbyt dużej ilości, może być dla nas niezbyt korzystny. Dlatego nie powinniśmy spożywać go tak często, jak chociażby oleju lnianego. Zawiera także witaminę E, fitosterole oraz kwas oleinowy i palmitynowy. Dzięki witaminie E wpływa pozytywnie na nasze komórki, chroniąc je przed stresem oksydacyjnym. Reguluje także poziom cholesterolu we krwi.

 

Olej z pestek winogron

 

olej z pestek winogron ma wiele zalet, choć nie wszystkie wiążą się z jego spożywaniem. Przede wszystkim doskonale wpływa na naszą cerę dzięki zawartości witaminy E. Polecany jest przy nawilżaniu skóry suchej, wspiera regenerację naskórka i nie powoduje reakcji alergicznych. Używany jest także przy trądziku różowatym. W kuchni można wykorzystywać go do dressingów, jednak w tym celu znacznie lepiej sprawdzi się oliwa z oliwek czy olej lniany. Nie powinniśmy na nim smażyć, gdyż jest on tłoczony na zimno i nie powinien być poddawany obróbce cieplnej.