Orzechy arachidowe – właściwości

 

Orzechy! Uwielbiamy je wszystkie. Każdego dnia powinniśmy zjadać ich choćby odrobinę, by nie tylko poczuć ten pyszny smak, ale przede wszystkim wesprzeć swój mózg i przyswoić naprawdę wiele składników mineralnych. Chociaż moglibyśmy wymieniać nasze ulubione orzechy aż do momentu, gdy wszystkie się skończą, dziś skupimy się na arachidowych – najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych. Czy rzeczywiście są zdrowe?

Właściwości orzechów arachidowych

 

Orzechy arachidowe, chociaż są chyba najłatwiej dostępnymi orzechami – w sklepach aż się od nich roi i to w różnych formach – wyróżniają się na tle innych nie tylko swoją dostępnością. Charakteryzują się na przykład największą ilością białka ze wszystkich orzechów. Należą bowiem do roślin strączkowych. Dlatego mogą być dobrym źródłem białka dla wegetarian i wegan. Mają również najwięcej witaminy B3. Dzięki temu wspierają pracę układu nerwowego i łagodzą stres. Spożywanie orzechów arachidowych poleca się nawet osobom cierpiącym na choroby psychiczne, migrenowe bóle głowy i bezsenność. Znajdziemy w nich oczywiście także kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu oraz błonnik pokarmowy, który wspiera działanie naszych jelit. Czy wiedzieliście jednak, że warto jeść nie tylko same orzechy arachidowe, ale także ich czerwonawą, lekko gorzką skórkę? To właśnie w niej zawarte są wartościowe polifenole, flawonoidy oraz tokoferole, które chronią nasz organizm przed działaniem wolnych rodników oraz stresem oksydacyjnym.

 

Orzechy zawsze warto jeść. Wychodzi jednak na to, że nie tylko te „nowobogackie” nerkowce czy pistacje są wartościowe. Stare, dobre fistaszki także dobrze sprawdzą się w naszej diecie.