Posiłki bez węglowodanów – czy są zdrowe?

 

Dieta niskowęglowodanowa nadal święci triumfy. Korzystają z niej przede wszystkim osoby, chcące szybko zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Czy jednak jest zdrowa dla naszego organizmu?

Węglowodany w diecie

 

Według zaleceń WHO węglowodany powinny stanowić od 45 do 65% naszych posiłków. Stanowią bowiem istotne źródło energii, które zasila między innymi mózg. Żywi się on glukozą, którą pozyskujemy właśnie z węglowodanów. Dlatego tak istotne jest, by śniadania obfitowały w cukry złożone, które dają nam energię na cały dzień. Jednak diety niskowęglowodanowe zakładają obniżenie cukrów nawet do 4% energii dziennie. Wykluczają zatem spożycie owoców, produktów pełnoziarnistych i oczywiście cukrów prostych. Aby dieta niskowęglowodanowa była zdrowa, musimy jednak mieć racjonalnie ułożony plan posiłków. W ten sposób nie narażamy się na braki energetyczne ani mineralne, o które bardzo łatwo, gdy spożywamy wyłącznie białko (zwłaszcza w diecie ketogenicznej). W tym celu warto skorzystać z cateringu dietetycznego, który umożliwi nam spożywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków, bez szkody dla naszego organizmu.

 

Posiłki bez węglowodanów – kilka przykładów

 

Aby posiłek bez węglowodanów był odpowiednio zbilansowany, nie możemy stawiać na całkowitą prostotę. W diecie powinno pojawiać się możliwie jak najwięcej składników, które urozmaicają nasze menu. Przykład?

Na obiad możemy zaserwować sobie rybę pieczoną w folii, najlepiej skropioną cytryną. Do tego pieczone warzywa: cukinię, paprykę, pomidorki koktajlowe. Wszystko pieczone z czosnkiem i posypane ulubionymi przyprawami.

Na śniadanie możemy z kolei zaserwować sobie omlet z szynką parmeńską i żółtym serem – smażone na oleju kokosowym. Do tego pieczarki z cebulą.

A podwieczorki albo desery? Możemy spożywać owoce, jednak w ograniczonych ilościach. Dlatego warto pokusić się o koktajl na przykład na mleku kokosowym – banan ze szpinakiem.