Problemy wegetarian – jak ich uniknąć?

 

Dzięki zwiększonej świadomości, dotyczącej wpływu tłuszczów zwierzęcych na ludzki organizm, coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską bądź wegańską. Do tego dochodzą także kwestie moralne i związane z ekologicznym stylem życia. Plusów niejedzenia mięsa jest sporo, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, iż – jak każda dieta – wegetarianizm powinien być przemyślany i rozsądny. Można bowiem napotkać problemy, które sprawią, że dieta nie okaże się tak zdrowa, jak miała być.

 Problemy wegetarian – jak ich uniknąć?

Braki białka

Mięso jest przede wszystkim źródłem białka, dlatego przeciwnicy wegetarianizmu nierzadko rzucają argumentem, iż jarosze nie dostarczają sobie potrzebnych aminokwasów. To przekłamanie – wystarczy bowiem odpowiednio zatroszczyć się o codzienne spożywanie między innymi warzyw strączkowych, produktów zbożowych czy pseudozbóż, takich jak amarantus czy komosa ryżowa.

Jeśli w naszej diecie brakuje białka, organizm będzie przekazywać w związku z tym sygnały. Będziemy czuć się osłabieni, senni, a z czasem zauważymy także spadek wagi, suchość skóry czy wypadanie włosów.

Aby mieć pewność, że dieta jest zbilansowana i znajduje się w niej odpowiednia ilość białek, warto zdecydować się na przykład na catering dietetyczny dla wegetarian. To dobry sposób na nauczenie się podstaw o diecie wegetariańskiej.

Brak różnorodności

Niestety zwłaszcza początkujący wegetarianie cierpią na brak różnorodności w swojej diecie. Skupiają się tylko na jednym zagadnieniu – na przykład dostarczeniu białka do organizmu. Dlatego sięgają głównie po soję, zapominając o reszcie. Dieta wegetariańska jest dobra dla zdrowia głównie dlatego, że jest różnorodna, pełna węglowodanów, tłuszczów, witamin i innych składników odżywczych. Jeśli zatem rozpoczynacie przygodę z wegetarianizmem, postawcie na kulinarne eksperymenty. Łączcie produkty, szukajcie przepisów i wykorzystujcie w nich dużo warzyw i owoców, zwłaszcza sezonowych.

Jeśli jednak wiecie, że gotowanie przychodzi Wam z trudem, warto skorzystać z diety pudełkowej, która przez kilka miesięcy najlepiej pokaże Wam, jak jeść zdrowo i różnorodnie – bez mięsa. Nasze diety Standardowe  sprawdzą się idealnie!