Przepis na sok żurawinowo-jabłkowy

 

Żurawiny kojarzą nam się z tym wspaniałym czasem, gdy za oknem zaczyna być już coraz bardziej zimno, a my w domku możemy swobodnie cieszyć się gorącą herbatą i jakimś pysznym deserem. W SpokoBox staramy się podawać Wam nie tylko przydatne informacje na temat zdrowego odżywiania, ale również przepisy, które możecie zastosować w domu. Mamy nadzieję, że ten dzisiejszy Wam się przyda.

Sok żurawinowo-jabłkowy

 

Żurawiny, zwłaszcza w okresie zwiększonych zachorowań, to produkt na wagę złota. Dlaczego? Wspiera on oczyszczanie organizmu, zawiera dużo witaminy C i oczywiście chroni nasze nerki, które nierzadko w tym akurat czasie są narażone na infekcje. Dlatego sok z żurawiny i jabłka powinien znaleźć się w każdym domu, wypijany do obiadów czy rano do śniadania.

Zrobienie soku z żurawiny nie jest trudne. Potrzebujemy do niej:

  • świeżych owoców – spróbujcie na razie z kilogramem –
  • jednej szklanki cukru
  • oraz wody (700 ml).

Żurawinę należy wypłukać pod bieżącą wodą, by pozbyć się zanieczyszczeń ale także łodyżek czy liści. Umieszczamy ją w garnku i zasypujemy cukrem. Możemy odstawić ją na całą noc, by puściła sok. Jeśli jednak wolicie szybszy sposób, wystarczy że dodacie do niej wody i będziecie gotować ją przez około 2 godziny na małym ogniu. Gdy sok ostygnie musimy przecedzić owoce i przecierać je przez sitko, by nie uronić ani odrobiny soku.

Tak przygotowany sok mieszamy z sokiem z jabłek (z wyciskarki, wystarczy około 500 ml). W ten sposób podbijemy lekko kwaskowaty smak żurawiny, dodamy mu słodyczy, a także wzbogacimy sok o flawonoidy.

Sok wystarczy przemieszać, jednak i tak będzie on tworzyć osad na dnie. Warto podawać go z plastrem cytryny lub pomarańczy.