Sposoby na poprawę pracy jelit

 

Mówi się, że zdrowe jelita to zdrowe ciało. I my zgadzamy się z tym stwierdzeniem w stu procentach. Odpowiednia perystaltyka jelit to nie tylko dobrze działający układ pokarmowy, ale również lepsze samopoczucie. Dodatkowo jelita są częścią naszego układu immunologicznego – jeśli o nie dbamy, możemy cieszyć się lepszą odpornością. Jak zatem poprawić ich pracę?

Jak usprawnić pracę jelit?

Przede wszystkim dieta!

 

Jesteśmy tym, co jemy – taka jest prawda. Dlatego objadając się niezdrowym jedzeniem, obciążamy się na własną odpowiedzialność. Jelita nie zawsze są w stanie sobie z tym poradzić. Stąd bóle brzucha, biegunki czy poczucie ciężkości, gazy. Aby mieć pewność, że nasza dieta jest dobra dla jelit, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa czynniki – błonnik oraz kiszonki. Błonnik zawarty w warzywach, owocach oraz zbożach zapewni prawidłowe wypróżnianie się. Natomiast kiszonki, jogurty i kefiry będą dbały o to, by w jelitach znajdowały się dobre bakterie tworzące mikroflorę wspomagającą ich pracę.

 

Woda!

 

Bez wody możemy zapomnieć o zdrowiu organizmu – w tym także jelit. Odwodnienie wpływa negatywnie na naszą możliwość wypróżniania się. Powstałe w ten sposób zaparcia są nie tylko bolesne, ale także mogą powodować powstanie hemoroidów.

 

Trochę ruchu

 

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie jelit. Wystarczy spacer bądź jazda na rowerze – nie musimy uprawiać sportów ekstremalnych. Nawet 20 minut dziennie aktywności jest w stanie usprawnić pracę jelit, polepszyć ich perystaltykę, zmniejszyć ryzyko powstawania zaparć. W ten sposób chronimy się także przed otyłością.

 

Bez stresu

 

Stres niestety niezbyt pozytywnie wpływa na nasze jelita. Prawdopodobnie osoby, które reagują na niego rozstrojem żołądka same połączyły już fakty. Bóle jelit, skurcze, biegunki czy zaparcia – wszystko to powodowane jest przez adrenalinę, która doprowadza do niedokrwienia i niedotlenienia jelit. Dlatego lepiej wziąć kilka oddechów i postarać się – dla zdrowia jelit – nie stresować tak bardzo.