Stres oksydacyjny – czym jest?

 

Stres oksydacyjny – to wyrażenie może przerazić niejedną osobę. Niestety jest on związany z naturalnymi procesami odbywającymi się w organizmie i nie możemy całkowicie go zniwelować. Jednak dzięki odpowiedniemu odżywianiu się oraz zdrowemu stylowi życia możemy z powodzeniem zminimalizować jego wpływ na organizm.

Stres oksydacyjny - co musisz wiedzieć?

Czym jest stres oksydacyjny

Mianem stresu oksydacyjnego określa się brak równowagi pomiędzy wolnym rodnikami a przeciwutleniaczami. Oznacza to zatem, iż w organizmie jest więcej wolnych rodników, które – w dłuższej perspektywie – przyczyniają się do powstawania chorób takich jak nowotwory, cukrzyca, Alzheimer czy choroby serca. Dzieje się tak ze względu na działanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki podczas „poszukiwania” elektronu mającego na celu uzupełnienie ich struktury. Dlatego tak istotne jest, by w organizmie znajdowały się także antyoksydanty przeciwdziałające działaniu wolnych rodników.

 

Czym wywołany jest stres oksydacyjny?

 

Stres oksydacyjny to skutek długotrwałych zaniedbań, takich jak nieodpowiednia dieta czy życie w ciągłym stresie. Zmęczenie, brak czasu na odpoczynek, brak aktywności fizycznej, korzystanie z używek i życie w zanieczyszczonym środowisku – to codzienność wielu z nas. Na niektóre z tych elementów nie mamy wpływu bądź mamy go w niewielkim stopniu. Przy innych, jak na przykład diecie, możemy niewielkim kosztem dokonać fundamentalnych zmian, które wpłyną pozytywnie na nasze życie. Odpowiednia, zbilansowana dieta i rezygnacja z używek, takich jak papierosy i alkohol, mogą uchronić nas przed przykrymi skutkami stresu oksydacyjnego.