Suszone owoce – atlas zdrowia

 

Suszone owoce atlas zdrowia

Kto z Was nie kocha suszonych owoców? My uwielbiamy dodawać je do naszego cateringu SpokoBOX. Śliwki, figi, daktyle czy nawet jabłka – to doskonała alternatywa, gdy nie mamy pod ręką ich świeżych odpowiedników. Jednak suszone owoce mogą nie być wcale tak dobrym rozwiązaniem, jak nam się wydaje. Są przecież bardzo tuczące. Czy rzeczywiście? I czy warto dołączyć je do swojej diety?

Suszone owoce - atlas zdrowia

Czy suszone owoce tuczą?

Tak, suszone owoce są bardziej tuczące od świeżych. Dlaczego? Z łatwością sprawdzicie to samodzielnie susząc jabłko czy inny owoc. Odparowywana w trakcie suszenia woda zmniejsza objętość owoców. Dodatkowo wysoka temperatura zwiększa koncentrację cukrów w danym produkcie. Dlatego suszony owoc dostarcza więcej kalorii, niż świeży odpowiednik. Mogą one być zatem swojego rodzaju zastępnikiem słodyczy i innych niezdrowych przekąsek. Z całą pewnością jednak nie może zastąpić nam codziennej porcji owoców.

Dlaczego warto jeść suszone owoce?

Chociaż suszone owoce mają mankament w postaci skoncentrowanej liczby kalorii, mają także wiele zalet. Jedzenie ich z całą pewnością nie zapewni nam spadku wagi, jednak pomoże dostarczyć organizmowi wielu składników odżywczych. Suszone owoce to przede wszystkim doskonałe źródło błonnika pokarmowego, który dba o sprawną pracę naszych jelit. Dodatkowo sprawia on, iż przez dłuższy czas odczuwamy sytość. Suszone owoce mogą być zatem dobrą przekąską między posiłkami, której jednak nie warto spożywać w nadmiarze. To także bogactwo witamin i minerałów, które również zostają skondensowane w procesie suszenia. Znajdziemy w nich przede wszystkim masę potasu i żelaza, które są istotne zwłaszcza dla wegetarian i wegan. Warto zatem dołączyć je do swojej diety choćby profilaktycznie.

Pamiętajmy jednak, że owoc owocowi nierówny. Wiele suszonych produktów posiada dodatkowy cukier, dodawany przez producentów. Sprawdzajmy zatem skład bardzo dokładnie, zanim zdecydujemy się na zakup. Zwracajmy uwagę także na zawartość konserwantów. Suszone owoce powinny zawierać tylko owoc bazowy, bez żadnych ulepszaczy.