Świąteczna przyprawa korzenna – nie tylko do piernika!

 

Świąteczna przyprawa korzenna nie tylko do piernika!

Święta tuż tuż, a my już nie możemy się doczekać, aż zaczniemy przygotowywać pyszne świąteczne potrawy i oczywiście ciasta. W SpokoBOX święta to prawdziwy raj dla łasuchów. Do tego zawsze wykorzystujemy domowej roboty przyprawę korzenną, którą lubimy dodawać nie tylko do piernika, ale także innych pyszności. Gotowi na przepis?

Przyprawa korzenna jak ją przygotować?

Przyprawy korzenne najlepiej przygotowywać ze świeżych korzeni i przypraw, mieląc je samodzielnie. Jeśli jednak nie macie na to czasu, zawsze możecie zmieszać już wysuszone i zmielone wcześniej składniki. W drugim przypadku będą one jednak trochę mniej aromatyczne.

Czego potrzebujemy do przypraw korzennej?

  • 3 łyżki cynamonu
  • goździki (około łyżki) utarte w moździerzu
  • 1 łyżka kardamonu suszonego bądź startego
  • 4 kuleczki ziela angielskiego utartych w moździerzu
  • 1 łyżka startego bądź suszonego imbiru
  • 1 gwiazdka anyżu bądź łyżka mielonego
  • skórka pomarańczy bądź cytryny, w zależności od preferencji (około łyżeczki)

Przyprawę najlepiej przygotowywać tuż przed użyciem, zwłaszcza jeśli korzystamy ze świeżych komponentów takich jak kardamon i imbir. Jeśli chcemy przygotować zapas, musimy ususzyć korzenie bądź korzystać z już ususzonych. Wtedy oczywiście zwiększamy proporcje. Wszystkie składniki mieszamy razem, najlepiej w słoiczku bądź moździerzu.

 

Do czego użyć przyprawy korzennej?

Przyprawa korzenna to świetny dodatek nie tylko do świątecznych ciast – na przykład piernika. Jeśli uwielbiacie grzane wino, ta przyprawa sprawdzi się doskonale. Przygotujecie dzięki niej także pyszną świąteczną gorącą czekoladę, która zachwyci gości aromatem. Może być także dobrym dodatkiem do czarnej herbaty. Dzięki zawartości imbiru i kardamonu świetnie rozgrzeje, a może nawet uchroni nas przed infekcją.