Topinambur – wszystko, co chcesz o nim wiedzieć

 

Jeszcze do niedawna niewiele osób wiedziało, czym w ogóle jest topinambur. My w SpokoBOX uwielbiamy robić z niego zupy krem czy puree. Jednak wielu z naszych klientów, zamawiając catering dietetyczny, nie miało pojęcia, co dostanie w swoim opakowaniu. Topinambur brzmiał bowiem bardzo egzotycznie i, zapewne dla niektórych, wcale nie tak smacznie. Czym zatem jest topinambur, jakie są jego właściwości i jak go jeść?

Topinambur- wszystko, co chcesz o nim wiedzieć

Czym jest topinambur?

Topinambur znany był doskonale w przedwojennej Polsce, jednak z czasem zostało zapomniane. Od niedawna możemy znów zaobserwować je na rynkach czy w sklepach – dzięki temu coraz więcej osób poznaje smak tej niesamowitej rośliny. W Europie znamy ją dzięki Krzysztofowi Kolumbowi – pochodzi ona bowiem z Ameryki Północnej. To krewniak cykorii, rumianku i słonecznika. Jadalne są jego rozgałęzione bulwy, które mają kolor jasnobrązowy a nawet jasnoróżowy.

 

Topinambur – właściwości

 

Topinambur jest warzywem, które przede wszystkim dostarcza nam węglowodanów. Jeśli zatem chcemy zastąpić czymś kaszę bądź ryż, będzie on idealnym dodatkiem do dania głównego. Jest przy tym średnio kaloryczny, a także nie ma w swoim składzie tłuszczu. Co istotne i często podkreślane, topinambur jest:

  • doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, a dokładniej inuliny. Inulina jest prebiotykiem, który wspiera mikroflorę bakteryjną jelit, jednocześnie wspomagając ich perystaltykę. Dzięki temu topinambur polecany jest osobom, które borykają się z częstymi zaparciami. Z pewnością będzie także bardzo lubiany przez odchudzających się i dbających o linię. Dodatkowo topinambur posiada w swoim składzie:
  • żelazo,
  • witaminę B1
  • oraz potas.

 

Jak jeść topinambur?

 

Topinambur można jeść na surowo, a także w formie upieczonej czy gotowanej. Ma lekko orzechowy, słodki posmak, dlatego doskonale dopełnia sałatki, dania główne, a także zupy. Stanowi także ciekawy element kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Należy jednak pamiętać, ze topinambur w zbyt dużych ilościach może nam zaszkodzić – zwłaszcza jeśli wcześniej spożywaliśmy niewielkie ilości błonnika. Warto zatem przyzwyczajać się do niego powoli. Jesteśmy pewni, że Wam zasmakuje.