Witamina C – skuteczna na odchudzanie?

 

Witamina C znana jest przede wszystkim jako lekarstwo na przeziębienie. Cóż, badania zdążyły już pokazać, że tak naprawdę ta cudowna witamina nie wpływa w żaden sposób na nasze przechodzenie chorób. Może jedynie wesprzeć odporność, jeśli bierzemy ją regularnie i oczywiście przed zachorowaniem. Jednak witamina C ma w sobie naprawdę dużo. Kwas askorbinowy może być na przykład pomocny w walce z tkanką tłuszczową.

 

Witamina C a otyłość

O właściwościach witaminy C powiedziano już wiele. Często jednak zapomina się o tym, że może ona wspomóc osoby walczące z otyłością. Tak, witamina C może wpływać na walkę zalegającą tkanką tłuszczową. W jaki sposób? Przede kwas askorbinowy umożliwia blokowanie receptorów, które sygnalizują wątrobie konieczność produkowania tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że odpowiednio wysokie stężenie witaminy C może powstrzymać organizm przed produkowaniem nowej warstwy tłuszczu. Dla osób, które borykają się z otyłością, są na diecie i ćwiczą, to świetne wieści.

Dodatkowo w sytuacji, w której organizm posiada odpowiednie ilości żelaza, witamina C umożliwia zwiększenie produkcji L-karnityny. Hamuje ona powstawanie tkanki tłuszczowej i pozwala na transportowanie tłuszczu do komórek, gdzie zamieniany jest on na energię. W ten sposób nasze zapasy rzeczywiście na coś się przydają. Dzięki temu łatwiej spalamy nagromadzony wcześniej tłuszcz.

 

Gdzie znaleźć witaminę C

 

Witamina C jest oczywiście wszechobecna w suplementach diety, jednak po co posiłkować się tabletkami, skoro możemy zajadać warzywa i owoce? Ogromne ilości witaminy C znajdziemy w dzikiej róży ale także w natce pietruszki, jarmużu, kiwi i papryce a nawet brokułach. Oczywiście w cytrusach również jej nie brakuje. Dlatego swobodnie możecie wybierać naturalne pyszności, które obfitują w kwas askorbinowy.