Witarianizm – czym jest?

 

W dzisiejszych czasach diety stają się coraz bardziej przemyślane. Mają także na celu coś więcej, niż pomoc w zrzuceniu masy ciała. Są powiązane ze zdrowiem, naszym stylem życia. Zaczynamy bowiem zauważać, jak silnie jedzenie i nasze samopoczucie oraz zdrowie są skorelowane. Stąd też wiele diet takich jak wegetarianizm i weganizm, które łączą dbałość o ciało z dbałością o środowisko. Blisko tych dwóch diet możemy umieścić witarianizm. Na czym on polega?

Czym jest witarianizm?

 

Witarianizm polega na jedzeniu tylko surowego, nieprzetworzonego pokarmu. W praktyce oznacza to, że nasze posiłki mogą być przygotowywane maksymalnie w temperaturze 42 stopni Celsjusza. Z menu wykluczamy także wszystkie produkty o wysokim stopniu przetworzenia, takie jak gotowe dania czy fast food. Jak swoje decyzje argumentują witarianie? Przede wszystkim wskazują oni na fakt, iż podczas gotowania czy pieczenia, pożywienie traci wszelkie wartości odżywcze. Dodatkowo uważają, iż wysoka temperatura sprawia, że aminokwasy mieszają się z wiązaniami odpornymi na enzymy trawienne, przez co są białka stają się dla nas zupełnie nieprzydatne. Surowe jedzenie postrzegane jest przez nich jako bardziej naturalne, zbliżone do tego, co jedli nasi przodkowie.

 

Niebezpieczeństwa związane z witarianizmem

 

Ze względu na to, iż jedzenie przetwarzane jest w stosunkowo niskiej temperaturze, podczas diety witariańskiej narażeni jesteśmy na przyswajanie bakterii bądź pasożytów, które znajdują się w produktach spożywczych. Idealnym przykładem są jajka oraz pałeczki salmonelli, które nie giną w temperaturze czterdziestu stopni. Zanim zatem zdecydujemy się na tę dietę, warto skonsultować się z dietetykiem, który poradzi nam, jakie produkty będą dla nas bezpieczne