Właściwości kolendry

 

Kolendra jest nadal zbyt mało znanym ziołem – przynajmniej my tak uważamy. Naszym zdaniem zasługuje ona na znacznie więcej uwagi i dużo częstsze stosowanie jej w naszej kuchni. Dlaczego? Posiada naprawdę niesamowite właściwości i doskonały smak, który sprawdzi się w wielu potrawach. Dziś opowiemy Wam o tym, dlaczego warto gotować z kolendrą.

Właściwości kolendry

Właściwości kolendry

Kolendra posiada bardzo specyficzny smak – osoby, które ją jadły, z pewnością to wiedzą. Jest odrobinę cytrusowa, trochę przypomina w smaku lubczyk i koper włoski. Wygląda jak pietruszka i tak samo jak ona posiada duże ilości witaminy C. Znajdziemy w niej jednak także wiele innych witamin – A, K oraz witaminy z grupy B. To także bogactwo magnezu i potasu oraz wapnia, fosforu i żelaza.

Z pietruszką łączy ją także jeszcze jedna właściwość – kolendra również jest moczopędna. Sprawia to, że doskonale sprawdzi się przy wszelkich infekcjach pęcherza. Dodatkowo dzięki tej właściwości pomaga nam usuwać toksyny z organizmu oraz pozbyć się zalegającej w nim wody. Kolendra jest także w stanie stosunkowo szybko usunąć wraz z moczem metale ciężkie.

Duże ilości żelaza są także w stanie pomóc osobom cierpiącym na niedokrwistość. Warto dołączyć ją zatem do diety, gdy borykamy się z anemią. To informacja niezwykle przydatna także dla wegetarian i wegan.

Kolendra jest także ziołem, które łagodzi dolegliwości żołądkowe. Poleca się ją – w formie posiłku lub naparu – podczas biegunek lub po przejedzeniu.

 

Z czym zatem jeść kolendrę? Najczęściej dodajemy ją do guacamole, jednak kolendra sprawdzi się także w letnich sałatkach oraz jako dodatek do pesto czy też zup kremów o czym możecie przekonać się zamawiając naszą dietę pudełkową SpokoBOX :)

 

A Wy, z czym najbardziej lubicie kolendrę?