Zbilansowana dieta – czyli jaka?

 

Zbilansowana dieta – to hasło, które jest dla wielu z nas niezwykle tajemnicze. Co to oznacza? Że mamy się głodzić czy może, że możemy jeść wszystko, co chcemy, tylko w ograniczonych ilościach? Jak odpowiednio zbilansować dietę i jakie elementy mają na nią wpływ? Czy uda nam się to zrobić samemu?

Jaka dieta jest zbilansowana?

 

Zbilansowana dieta to taka, przy której możemy jeść wszystkie dobre dla naszego zdrowia składniki, bez głodzenia się i odmawiania sobie, jednak przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Jeśli będziemy przekraczać nasze zapotrzebowanie kaloryczne, zaczniemy tyć nawet wtedy, gdy dieta będzie zbilansowana. Przede wszystkim możemy ją osiągnąć poprzez sprawdzenie, co znajduje się na piramidzie żywienia. To bardzo pomocny wykres, który umożliwia zorientowanie się, czego nasz organizm potrzebuje najbardziej. W zbilansowanej diecie należy zatem uwzględnić produkty zbożowe (pełnoziarniste), oleje roślinne, warzywa i owoce, ryby, drób, jaja, nabiał, orzechy i strączki, a czasem także czerwone mięso – choć znacznie rzadziej, niż jemy je teraz. Zbilansowana dieta nie powinna natomiast zawierać produktów, które są puste kalorycznie. Każda kaloria ma nieść dla nas jakąś wartość – witaminy, minerały czy składniki odżywcze.

 

Czy samodzielnie zbilansujemy swoją dietę?

 

Możemy założyć, że korzystając z piramidy żywienia i dokładnie zastanawiając się nad tym co jemy, uda nam się samodzielnie zbilansować swoją dietę. Jednak jest to dość trudne zadanie, z którym mogą nie poradzić sobie osoby wcześniej nie zwracające uwagi na to, co jedzą. W takiej sytuacji skorzystanie z pomocy dietetyka lub zdecydowanie się na dietę pudełkową może być najlepszym wyjściem. W ten sposób zapewnimy sobie nie tylko dbałość o odpowiednio zbilansowane posiłki, ale także o ich właściwą kaloryczność.