Zdrowy lunch box dla twojego dziecka

 

Zdrowy lunch-box, czyli drugie śniadanie do szkoły

 

Chyba każdy rodzic przechodzi przez etap zamartwiania się tym, co jego dziecko je w szkole. Chociaż coraz częściej odchodzi się od sklepików szkolnych po brzegi załadowanych chipsami i słodyczami, nadal obawiamy się, że nasze dziecko postanowi kupić sobie coś niezdrowego zamiast zjeść przygotowane śniadanie. Prawdą jest jednak, że jeśli przyzwyczaimy malucha do zdrowego jedzenia i przede wszystkim pokażemy mu, że nie jest ono nudne, sklepiki szkolne nie będą miały dla niego znaczenia. Pamiętajmy, nie warto iść na łatwiznę w kwestii jedzenia. Lepiej poświecić chwilę, by zapewnić dziecku odpowiedni posiłek, który da mu energię do zabawy i nauki, a także wyrobi zdrowe nawyki żywieniowe. Jak zatem powinien wyglądać lunch-box skomponowany z myślą o dziecku?

 

Zapytaj o radę swoje dziecko

 

Z pewnością wiesz, które produkty są lubiane, a które znienawidzone przez Twoją pociechę. Bez problemu zatem wybierzesz odpowiednie drugie śniadanie, które będzie zdrowe i smaczne. Tu chodzi raczej o aspekt psychologiczny. Dopuszczenie dziecka do procesu decyzyjnego pokazuje mu, że samo ma wpływ na to, jak się odżywia, ale także uczy je dokonywania odpowiednich wyborów. Twoim zadaniem będzie sprawne nakierowanie go na dobre tory. Zróbcie z tego Waszą tradycję wybierajcie pyszne warzywa i owoce, które znajdą się w lunch-boxie razem. Jeśli dziecko znajdzie w swoim plecaku coś, na co ma ochotę i co lubi, z większym prawdopodobieństwem zje przygotowany posiłek bez kręcenia nosem.

 

Pamiętaj o różnorodności

 

Czy Ty też pamiętasz nieśmiertelne kanapki z serem i szynką? Właśnie tak wyglądały śniadania w szkole dla większości z nas. Każdego dnia. Przez kilka lat. To może skończyć się prawdziwą kanapkową traumą. Dlatego lepiej oszczędzić swojemu dziecku tego typu wspomnień. Zróżnicowana dieta ma jednak przede wszystkim na celu dostarczenia różnych witamin i minerałów, wszystkich potrzebnych składników odżywczych, których w kanapkach raczej nie znajdziemy. Dlatego nie bój się eksperymentować i zmieniać jednych warzyw na drugie, kaszy gryczanej na kuskus, chleba żytniego na mieszany i tak dalej. Różne kombinacje i zestawienia pozwolą uniknąć nudy, która w kuchni jest prawdziwą tragedią.

 

Pamiętaj o odpowiednim pojemniku

 

Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka i jego zaawansowania. Staraj się dawać mu jedzenie spakowane w pudełko, które jest praktyczne, ale także estetyczne przecież może cieszyć oko malucha na przykład ulubionym motywem z bajki. Dopiero po jakimś czasie skuś się na bardziej skomplikowane lunch-boxy, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. W tej kwestii również konsultuj się z dzieckiem, sama zadbaj jedynie o to, by były one szczelnie zamknięte i wygodne.

 

Co może znaleźć się w środku?

 

    • Kanapki bez obaw, nie takie kanapki, jak myślisz. Tu możesz eksperymentować z chlebami, ale także zawartością. Nieśmiertelny ser i szynka mogą zostać zastąpione pastami warzywnymi, tofu czy twarożkiem bądź łososiem. Pamiętaj też o dodatkach. Idealnym wykończeniem kanapek mogą być kiełki, które zawierają całą gamę witamin.
    • Warzywa gotowane na parze czy surowe, nieważne. Najważniejsze, by były na wyciągnięcie ręki i gotowe do schrupania. Mogą to być marchewki, seler naciowy, kalarepa pokrojone w słupki lub różyczki brokuła czy kalafiora. Pamiętaj jednak, że to tylko przekąska. Dziecko powinno zjeść też coś konkretniejszego, co zabije jego głód.
    • Kotleciki najlepiej pieczone, również z dodatkiem warzyw i kaszy. Proste do zrobienia i przede wszystkim zjedzenia. Do przygotowania ich możesz wykorzystać warzywa, których nie wykorzystałaś podczas gotowania obiadu.
    • Świeże owoce ten klasyk zawsze się sprawdza. Przygotowanie sałatki owocowej jest bardzo proste, a dzieciaki zajadają ją chętnie. Nie dodawaj do nich żadnych sosów, gdyż to utrudni dziecku jedzenie.
    • Jogurt z dodatkami jeśli sama przygotowujesz granolę, możesz bez żadnego problemu przyrządzić dziecku jogurt z owocami, ziarnami i domową granolą. Będziesz potrzebowała do niego wysokiego pojemniczka bądź słoiczek, który warto czymś ozdobić.
    • Zupa bądź gulasz nie obawiaj się zapakować dziecku zupy w dobry termos utrzymujący ciepło. Pamiętaj jednak, że musi ono mieć czas i miejsce, by ją zjeść (i nie wybrudzić się nią). Dlatego to raczej plan dla starszych pociech.

 

A do picia?

 

Oczywiście woda. Nawet soki owocowe, gdy dziecko zjadło już swoją porcję owoców, mogą być nieodpowiednie. Woda nie zawiera żadnych dodatków i najlepiej nawadnia. Poza tym dawanie dziecku wody jest najzwyklejszą w świecie inwestycją. Nauczone od małego będzie sięgać po nią zamiast po słodzone napoje, a to wpłynie pozytywnie na jego zdrowie.

 

Masz już plan na zdrowe drugie śniadanie dla swojego dziecka?