Zespół złego wchłaniania – czym jest?

 

Wchłanianie substancji odżywczych to moment, w którym nasze ciało przyjmuje całe dobro, jakie przyjmowaliśmy danego dnia. Wszystko, co jemy, ma przecież budować nasz organizm i wspierać go w codziennych trudach. Co jednak w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie prawidłowo wchłaniać niektórych substancji? Wtedy możemy mówić o zespole złego wchłaniania.

Zespół złego wchłaniania

Czym jest zespół złego wchłaniania?

 

To swojego rodzaju upośledzenie, spowodowane nieprawidłowościami w trawieniu pokarmów lub wchłanianiu substancji w nich zawartych. Może dotyczyć tylko jednego składnika odżywczego bądź wielu z nich. W zależności od tego, jakich substancji nie przyjmuje nasz organizm, możemy borykać się chociażby z niedokrwieniem, niedoborami podstawowych witamin lub nawet niedożywieniem. Nieprawidłowe wchłanianie może być jednak efektem nieodpowiedniej diety, a mianowicie złego łączenia składników, które wzajemnie się neutralizują. Dlatego konieczne jest poznanie przyczyn choroby, by móc wprowadzić odpowiednie leczenie.

 

Co jeść przy zespole złego wchłaniania?

 

Przede wszystkim konieczne jest uzupełnienie niedoborów substancji, które nie były w sposób prawidłowy dostarczane do organizmu. Dlatego nierzadko przy zespole złego wchłaniania konieczna jest suplementacja. Po rozpoznaniu brakujących witamin i minerałów oraz uzupełnieniu ich, konieczne jest wprowadzenie zasad zdrowego, zbilansowanego żywienia. Istotne jest przede wszystkim regularne jedzenie, najlepiej niewielkich posiłków, a także unikanie posiłków i napojów wywołujących biegunki. Wskazane jest również dbanie o układ pokarmowy, jednak wykluczenie produktów bogatych w błonnik pokarmowy, który może przyczynić się do złej tolerancji substancji. W SpokoBOX dbamy aby bogactwo błonnika znajdowało się w każdym posiłku naszego cateringu dietetycznego.

 

W przypadku problemów ze złym wchłanianiem warto skorzystać z porad dietetyka i korzystać z produktów/jedzenia ze sprawdzonych źródeł.