Żurawina – zastosowanie i właściwości

 

Żurawina kojarzy Wam się pewnie z naparem żurawinowym i być może sosem do mięsa. Ale ten owoc to nie tylko dodatek, to prawdziwa gwiazda. My uwielbiamy ją w formie konfitury, ale przecież istnieje wiele sposobów na wykorzystanie tych pysznych czerwonych kuleczek. A dlaczego warto? Bo żurawina ma w sobie wielką moc!

Właściwości żurawiny

 

Żurawina jest wykorzystywana przede wszystkim podczas wszelkich chorób i infekcji dróg moczowych. Żurawina umożliwia bowiem szybkie wypłukanie bakterii E.coli z organizmu i powrót do zdrowia. Jednak to nie wszystko. Owoce wykorzystywane są bowiem także w:

  • przeziębieniach,
  • anginie,
  • problemach żołądkowych a nawet schorzeniach reumatycznych.

Żurawina zawiera proantocyjanidyny, które regulują poziom cukru we krwi oraz wspierają pracę serca. Dodatkowo zawierają także witaminę A, C i witaminy z grupy B. Możemy zatem spokojnie jeść suszoną żurawinę wtedy, gdy odczuwamy osłabienie organizmu i braki witamin. Żurawina działa także oczyszczająco, dlatego może być używana podczas odchudzania. Dzięki zawartych w niej antyoksydantach możemy także skuteczniej walczyć z działaniem wolnych rodników i przeciwdziałać chorobom takim jak nowotwory.

 

Zastosowanie żurawiny

 

Najczęściej zajadamy suszoną żurawinę, która charakteryzuje się lekko kwaskowym smakiem. To doskonały dodatek do sałatek a także deserów. My uwielbiamy pudding chia właśnie z dodatkiem żurawiny. Ze świeżych owoców możecie z kolei przygotowywać dżemy, nalewki lub koktajle z jej dodatkiem. Dodatkowo sok z żurawiny będzie idealnym sposobem na pozbycie się problemów z nawracającymi infekcjami układu moczowego.