DIETA BEZ GLUTENU 1000 - 1200 kalorii


 • cena za dzień
  cena za wszystkie dni 1 140,00 zł
 • SPRAWDŹ TERAZ - GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY!SPRAWDŹ TERAZ - GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY!

  Chcesz wykluczyć produkty z diety?  Wybierz ilość a produktów wpisz w koszyku.

   

  WARSZAWA - WROCŁAW - ŁÓDŹ - KRAKÓW - ŚLĄSK - PODKARPACIE - TRÓJMIASTO - POZNAŃ - KATOWICE - CZĘSTOCHOWA - BIAŁYSTOK - LUBLIN - BYDGOSZCZ - TORUŃ
  dowiedz się więcej o STREFACH DOSTAW 

 • Realizacja dostawy w dniu:
 • Wybierz daty.
 • Dodaj recenzję:

 

Najbardziej zalecana wersja. 300 różnych przepisów, codzienne coś nowego. Menu układa kucharz i psychodietetyk. Zaskakujemy różnorodnością!

Dla kogo?

Program dietetyczny No Gluten przeznaczony jest dla osób cierpiących na celiakię, mających podejrzenie celiakii lub dla osób ze stwierdzoną lub podejrzewaną nietolerancją glutenu lub alergią na gluten. Program dostępny jest we wszystkich wersjach kalorycznych z oferty SpokoBOX.

Program No Gluten można też wybrać w wariancie: wegetariańskim, bez ryb, z rybami i opcji z niskim ładunkiem glikemicznym (ŁG).

Co Cię zaskoczy?

Jeżeli miałeś już do czynienia z odżywianiem pozbawionym glutenu, z pewnością masz wiele niemiłych doświadczeń z żywnością niesmaczną i pełną polepszaczy. Producenci przemysłowi stosują różnego rodzaju emulgatory i dodatki, żeby żywność bez glutenu jako tako przypominała zwykłe jedzenie. Nawet gotowe mieszanki mąki na chleb dostępne już w sklepach pozostawiają wiele do życzenia. Po przeczytaniu składu, zauważamy wiele dziwnie brzmiących nazw… to nie ma wiele wspólnego z naturą. A tymczasem naprawdę można, przy odrobinie wysiłku, upieccałkowicie naturalny chleb bez glutenu, który smakuje, według niektórych naszych klientów nawet lepiej od „zwykłego” chleba. Jak to możliwe? Nasza dieta pudełkowa jest naturalna. Mieszamy czyste mąki w odpowiednich proporcjach i wyczarowujemy cuda. Na zakwasie gryczanym, z mąki gryczanej, mąki z amarantusa i mąki z tapioki z dodatkiem ziarna siemienia lnianego, sezamu, słonecznika i pestek dyni powstaje przepyszny chleb, bez glutenu, czysty, sprężysty, lekko wilgotny. Przygotowujemy też spaghetti kukurydziano-ryżowe z proteinami z grochu. Znowu, bez żadnych polepszaczy.

W programie No Gluten odkryjesz oczywiście, podobnie jak w innych naszych programach, bogactwo warzyw i owoców oraz roślin strączkowych. Nie będziesz musiał rezygnować z tart, muffinek, zapiekanek, czy zdrowych słodkości, z których już tak zasłynęła nasz kuchnia. I to wszytko bez glutenu.

Co to jest gluten? 

Gluten to mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż. Najwięcej glutenu występuje w pszenicy, szczególnie w odmianach wysokoglutenowych. Pszenica jest najstarszym uprawianym zbożem na świecie i w wyniku optymalizacji upraw i stosowania modyfikacji genetycznych, mieszkańcy terenów uprzemysłowionych zaczęli spożywać nadmierne ilości zmodyfikowanego glutenu. Doprowadziło to do pojawienia się nietolerancji i alergii na gluten u wielu osób. Nietolerancja objawia się nieprawidłową pracą układu pokarmowego. Alergia natomiast objawia się podwyższonym poziomem przeciwciał IgE, wysypkami, astmą czy nawet zaburzeniami pracy serca. I w nietolerancji i w alergii mogą wystąpić problemy z nadwagą, złe samopoczucie i wiele innych.

Z glutenem związana jest również ciężka choroba, która generalnie nie ma nic wspólnego z nietolerancją na gluten, a mianowicie celiakia. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi około 400.000 osób. Celiakia w uproszczeniu polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej osoby chorej na gluten zawarty w pszenicy, sekalinę (składnik żyta) i hordeinę (składnik jęczmienia). W efekcie dochodzi do uszkodzenia, a nawet całkowitego zaniku kosmków jelitowych, przez co chory cierpi na niesłychanie daleko posunięte zaburzenia wchłaniania prowadzące do ciężkich powikłań. W przypadku stwierdzenia celiakii, konsumpcja glutenu jest całkowicie zakazana.

W jakich produktach występuje gluten?

Gluten to białko zbóż. Występuje w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie.

Z pszenicy uzyskuje się kaszę kuskus i bulgur, które również zawierają gluten, podobnie jak wszelkiego rodzaju makarony i ciasta wykonane z mąki pszennej, w tym z razowej mąki pszennej. Odmianą pszenicy jest też orkisz, pszenica nieco mniej zmodyfikowana genetycznie, jednak również bogata w gluten.

Jeżeli chodzi o jęczmień, to gluten będzie występował również w jego wszelkich wariantach, czyli w płatkach jęczmiennych, w kaszy wiejskiej i kaszy pęczak.

W przypadku owsa, dostępne są badania potwierdzające, że dla 95% osób z alergią, nietolerancją na gluten czy nawet celiakią, owies jest bezpieczny. Jednak z uwagi na niejednoznaczność tych badań, w programie No Gluten nie stosujemy również owsa.

Istniej natomiast wiele zbóż kasz i produktów mącznych nie zawierających glutenu, zatem bezpiecznych w programie No Gluten. Są to: ryż, kukurydza, soja, proso, gryka, ziemniaki, tapioka, fasola, groch, szarłat (amarantus), komosa ryżowa (quinoa), chleb świętojański, mąka z orzechów, maniok, słodkie ziemniaki (bataty). I tymi właśnie produktami zastępujemy w SpokoBOX zboża glutenowe.

PRZYKŁADOWE MENU

 • Śniadanie 
  Muffinka z jajek i zielonego groszku gotowanego na parze, z dodatkiem świeżego szpinaku i kiełków pora oraz razowy bezglutenowy chleb na gryczanym zakwasie z mąki gryczanej i mąki z amarantusa.
 • 2-gie śniadanie 
  Sałatka owocowa z wiórkami kokosowymi.
 • Obiad 
  Kotlet z tofu i fety w panierce z czarnego sezamu, ryż dziki i paraboliczny, sałatka z buraka gotowanego al dente, krojonego w kosteczką ze świeżym jabłkiem ze skórką i czerwoną cebulką.
 • Przekąska 
  Muffinka z mąki gryczanej z gruszką i z dodatkiem cynamonu i kardamonu.
 • Kolacja 
  Łódeczka z cukinii zapiekana z farszem z kurczaka, mozarelli i orzechów włoskich.