Catering dietetyczny BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

 

CZYM JEST DIETA BEZGLUTENOWA?*

Gluten to białko występujące w nasionach zbóż takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. U osób zdrowych gluten jest prawidłowo trawiony i nie działa szkodliwie na komórki błony śluzowej jelita. Z tego względu dieta bezglutenowa powinna być stosowana tylko i wyłącznie u osób ze zdiagnozowaną alergią na gluten lub pszenicę, z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten (NCGS) lub nietolerancją pokarmową.

Dieta bezglutenowa jest dietą konieczną w leczeniu chorób glutenozależnych. Istnieją też pewne przesłanki pozwalające domniemywać, że stosowanie jej wpływa na poprawę stanu zdrowia osób z wybranymi chorobami autoimmunizacyjnymi, neurologicznymi, psychicznymi czy w zespole jelita drażliwego. Na całym świecie w krajach wysoko rozwiniętych obserwuje się rosnące zainteresowanie dietą bezglutenową. Szacuje się, że nawet 10-20% populacji USA i Australii stosuje dietę bez glutenu.

CZYM JEST DIETA BEZ LAKTOZY?*

Pod względem chemicznym laktoza jest dwucukrem, to znaczy, że składa się z dwóch cząsteczek tak zwanych cukrów prostych - glukozy i galaktozy - żeby laktoza mogła być przyswojona przez organizm, musi być rozłożona do cukrów prostych.

Błona śluzowa jelit niemowląt wytwarza specjalny enzym laktazę, który ma zdolność trawienia cukru mlekowego. Laktaza rozbija cząsteczkę laktozy na glukozę i galaktozę, które mogą przenikać z przewodu pokarmowego do naczyń krwionośnych i być przyswojone przez organizm.

Program powstały z myślą o osobach z podejrzeniem bądź ze stwierdzoną nietolerancją laktozy.

Wiele osób, u których istnieje podejrzenie nietolerancji pokarmowych boryka się z uciążliwymi objawami, takimi ja: wahania wagi, problemy żołądkowo-jelitowe, trądzik.

W Programie SpokoBOX eliminujemy wszelkie produkty zawierające laktozę.

Wykorzystujemy natomiast roślinne substytuty nabiału takie jak mleka roślinne, tofu, oraz produkty bezlaktozowe.

Cukier mleczny - laktozę znajdziemy jednak również w wielu innych produktach, takich jak serwatka, maślanka, sery, twarogi, masło, budynie, lody.

DLACZEGO DIETA PUDEŁKOWA BEZ GLUTENU/BEZ LAKTOZY ?

Dieta została stworzona zgodnie z ogólnymi zasadami żywieniowymi skierowanymi do osób dorosłych z uwzględnieniem odpowiedniej obróbki produktów zawierających substancje goitrogenne (warzywa kapustne, nasiona roślin strączkowych) oraz ze wskazaniem do wykluczenia produktów zawierających gluten oraz laktozę. W przypadku diety bez produktów bezglutenowych zaleca się spożycie do 5 pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Dieta z wykluczeniem produktów glutenowych odpowiada zaleceniom żywieniowym dla osób dorosłych. Należy zaznaczyć, iż gluten znajduje się nie tylko w produktach zbożowych. Znajdziemy go również w takich produktach jak:

  • wędliny i konserwy,
  • parówki,
  • serki topione,
  • majonezy i dresingi,
  • chipsy czy dania instant.

Właśnie z tego powodu   przygotowaliśmy menu dla diety bez produktów glutenowych. Opracowane jadłospisy odpowiadają wszelkim zaleceniom dedykowanym alergiom i nietolerancjom pokarmowym i przygotowywane są z uwzględnieniem zarówno rodzimych składników jak i tych nowoczesnych składników dostępnych na rynku.

*Zalecamy aby przed rozpoczęciem diety bez produktów glutenowych naszej marki SpokoBOX skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Dieta charakteryzuje się:

  • ograniczeniem spożycia mięsa i jego przetworów, a w jego miejsce stosowanie jaja oraz produktów mlecznych bez laktozy
  • dużą dawką warzyw i owoców ze wskazaniem przewagi tych w formie surowej,
  • Wykluczeniem dodatku cukru i słodyczy.

       Średnia wartość energetyczna programu:

Białko 15%
Tłuszcze 30%
Węglowodany 55%

 

 

 

       Przykładowe menu dieta BEZ GLUTENU I BEZ LAKTOZY:

ŚNIADANIE: Kokosowa, bezglutenowa owsianka z morelowym musem i świeżym arbuzem
PRZEKĄSKA: Wytrawna sałatka z pieczonego kalafiora, komosy ryżowej, suszonych pomidorów, zielonego groszku i sera roślinnego chedar, sos biały balsamiczny
OBIAD: Bezglutenowe spaghetti z wegańskim bolognese i natką pietruszki
PRZEKĄSKA II:

Bogaty w beta karoten i witaminę C koktajl z dyni, mango, marchewki, jabłka i cytryny z dodatkiem limonki i oleju lnianego

KOLACJA:

Mix sałat z warzywami, grillowanym bakłażanem, orzechami pekan i ziołowym winegret.