Catering dietetyczny HASHIMOTO

 

CZYM JEST BEZGLUTENOWA DIETA HASHIMOTO?

Choroba Hashimoto to przewlekłe schorzenie autoimmunologiczne, ujawniające się najczęściej między 30 a 50 rokiem życia, głównie u kobiet. Charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym gruczołu tarczycowego, wynikającym z autoagresji, czyli atakowania komórek tarczycy przez komórki układu odpornościowego. Choroba Hashimoto stanowi najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy, a co za tym idzie wtórnej nadwagi i otyłości.

Podstawą leczenia jest wygaszenie stanu zapalnego i zahamowanie postępu choroby oraz ograniczenie objawów poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej i podjęcia dietoterapii.

Program diety pudełkowej SpokoBOX dedykowany schorzeniom tarczycy eliminuje całkowicie produkty zawierające gluten, laktozę oraz soję.  

W chorobie Hashimoto często obserwuje się nietolerancję na gluten i niejednokrotnie, gdy różne diety zawodzą, okazuje się, że zastosowanie diety bezglutenowej ma korzystny wpływ przebieg choroby. Nie ma jednak wystarczających dowodów naukowych na skuteczność tego rodzaju terapii w chorobie Hashimoto. Niemniej jednak stanowi ona alternatywę w przypadku, gdy inne diety zawodzą. W wielu przypadkach po zastosowaniu diety bez glutenu obserwuje się poprawę stanu zdrowia.

DLACZEGO DIETA PUDEŁKOWA HASHIMOTO?

Dieta została stworzona zgodnie z ogólnymi zasadami żywieniowymi skierowanymi do osób dorosłych z uwzględnieniem odpowiedniej obróbki produktów zawierających substancje goitrogenne (warzywa kapustne, nasiona roślin strączkowych) oraz ze wskazaniem do wykluczenia produktów zawierających gluten oraz laktozę. W diecie Hashimoto ograniczamy również do minimum warzywa kapustne, które posiadają  substancję wolotwórcze. 

Dieta charakteryzuje się:

  • ograniczeniem spożycia mięsa i jego przetworów, a w jego miejsce stosowanie jaja oraz produktów mlecznych bez laktozy
  • dużą dawką warzyw i owoców ze wskazaniem przewagi tych w formie surowej,
  • wykluczeniem dodatku cukru i słodyczy.

       Średnia wartość energetyczna programu:

Białko 15%
Tłuszcze 30%
Węglowodany 55%