Catering dietetyczny STANDARD

 

CZYM JEST DIETA STANDARD?

Otyłość uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku o zasięgu światowym, choć do niedawna osoby z nią zmagające się uznawane były za zdrowe. Za nadmierną ilość tkanki tłuszczowej i co za tym idzie zbyt dużą masę ciała odpowiadają uwarunkowania genetyczne, inne choroby, ale najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa dieta i niski poziom aktywności fizycznej. Otyłość jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka zgonów i często towarzyszy osobom z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca oraz cukrzycą.

Szacuje się, że ponad 200 mln Europejczyków cierpi na otyłość. Nieprawidłowy styl życia, w szczególności nieodpowiednia dieta oraz siedzący tryb życia zwiększają ryzyko rozwoju choroby.

 

DLACZEGO DIETA PUDEŁKOWA STANDARD?

W zaleceniach żywieniowych dla dorosłych w Polsce, według Komitetu Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, rekomenduje się spożywanie regularnie 5 posiłków dziennie i rozpoczynanie każdego dnia od śniadania. 

Diety Standardowe obejmują dania bez dodatkowych wykluczeni lub ograniczeń.  W ofercie SpokoBOX dzielimy dietę Standardową na dwie kategorie:

  • Dietę redukcyjną (1200 kcal, 1500 kcal),

Dieta redukcyjna powinna być ubogo-energetyczna, bogata w błonnik pokarmowy i równocześnie dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednio ujemny bilans energetyczny zapewni stopniową utratę tkanki tłuszczowej. Zapotrzebowanie kaloryczne dopierane jest indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem rodzinnym oraz/ i z dietetykiem SpokoBOX Sebastianem Koniecznym.

  • Dietę zbilansowaną (1800 kcal, 2000 kcal),

Dieta zbilansowana przeznaczona jest dla osób, które chcą utrzymać swoją aktualną masę ciała a ich motywacją jest zdrowy styl życia i odpowiedni sposób odżywiania.

Niezależnie od celu stosowania diety, powinna być ona urozmaicona, a produkty zbożowe oraz warzywa powinny pojawiać się w niej codziennie.  

Właśnie z tego powodu zespół dietetyków SpokoBOX dostosował śródziemnomorski model żywienia do warunków polskich. Wykorzystujemy rodzime potrawy i produkty we właściwych proporcjach.

 Nasza dieta standardowa SpokoBOX charakteryzuje się:

  • Ograniczoną kalorycznością zestawów (1200 kcal, 1500 kcal, 1800 kcal, 2000 kcal)
  • Dużą ilością różnorodnych warzyw i stosowaniem owoców zamiast soków i słodyczy.
  • Ograniczoną ilością tłuszczów w diecie
  • Wykluczeniem dodatku cukru
  • umiarkowanym spożyciem ryb, drobiu, mleka i przetworów mleka o wysokiej zawartości tłuszczu oraz jak najmniejszym spożyciem czerwonego mięsa, wędlin.
  • Ograniczeniem spożycia tłustych mięs i wędlin takich jak np. karkówka, golonka, a wyborem chudych mięs i wędlin takich jak drób, czerwone mięso
  • Błonnik pokarmowy pochodzi głównie z pełnoziarnistych produktów zbożowych takich jak (pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy, makaron razowy, grube kasze, płatki, otręby), ogranicza produktów z mąk wysokiego stopnia przemiału.

 

       Średnia wartość energetyczna programu:

Białko 15%
Tłuszcze 30%
Węglowodany 55%

 

 

 

Przykładowe menu: znajdziesz w zakładce MENU w górnej części strony.