Post Leczniczy

Dla kogo?

Program Post Leczniczy został stworzony na bazie diety wg Dr Dąbrowskiej - gwarantujący nieprzekroczenie 800 kcal dziennie, co gwarantuje uruchomienie mechanizmów detoksu wewnątrzkomórkowego. Jest to forma głodówki leczniczej. 

  • Wskazania do diety dr Dąbrowskiej można podzielić na ogólno-zdrowotne oraz dotyczące konkretnych schorzeń. Wśród wskazań ogólno-zdrowotnych warto wskazać na takie efekty diety dr Dąbrowskiej jak:

- polepszenie zdrowia
- detoksykacja organizmu
- zwiększenie witalności
- poprawa jakości snu
-zwiększenie zdolności psychofizycznych organizmu
- poprawa zapamiętywania i koncentracji.

  •  Natomiast wskazaniami do stosowania diety dr Dąbrowskiej mogą być w szczególności dolegliwości i schorzenia takie jak:

- otyłość i nadwaga
- nadciśnienie tętnicze
- znacznie podwyższony cholesterol
- choroba wieńcowa
- kamica (np. nerkowa)
- nawracające infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybiczne
- zmiany skórne (np. alergie czy atopowe zapalenie skóry)
- astma
- owrzodzenie żołądka
- zwyrodnienia stawów
- różnego rodzaju choroby układu pokarmowego (nadkwaśność, zgaga, zaparcia, zespół jelita drażliwego)

  • Program na bazie diety wg Dr Dąbrowskiej jest zakazany w następujących przypadkach:

– kobiety w ciąży oraz karmiące
– dzieci i młodzież
– osoby z niedowagą
– osoby chorujące na cukrzycę typu I
– osoby cierpiące na gruźlicę, nowotwory złośliwe, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, serca, układu oddechowego i wątroby
– osoby cierpiące na anemię oraz awitaminozę
– osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, w szczególności na anoreksję, bulimię czy depresję
– osoby, które nie uzyskały zgody lekarza na post leczniczy

Przed przystąpieniem do postu leczniczego każdemu rekomendujemy zasięgnięcie opinii lekarza i uzyskanie jego zgody przed wykupieniem programu.

Mechanizm

Detoks komórkowy i odżywianie endogenne (wewnętrzne) są częstymi argumentami przytaczanymi przez zwolenników postów lub głodówek leczniczych. Do roku 2016 wielu lekarzy i dietetyków było przeciwnych głodówkom. Jednak dzięki odkryciu naukowemu, nastąpił przełom w medycznym podejściu do mechanizmu głodówki leczniczej.

Już od wczesnych lat 60-tych XX wieku naukowcy obserwowali, że komórki są w stanie niszczyć swoje własne części składowe (np. białka), nazwali to autofagia, od słowa greckiego, w którym „auto” oznacza „samo”, natomiast „phagein” – „jeść”. Stąd termin „samo-zjadanie”.Jednak zbadanie i zrozumienie tego zjawiska było bardzo trudne, głównie z uwagi na rozmiary komórek i trudności w obserwowaniu mikroskopijnych zmian, jakie w nich zachodziły podczas „samo-zjadania”. Nie wiedziano co konkretnie uruchamia ten proces i jakie geny, jakie białka są za niego odpowiedzialne. Przełom wydarzył się w latach 90-tych XX. wieku, kiedy to profesor Yoshinori Ohsumi przeprowadził serię badań na komórkach drożdży piekarskich. Zmodyfikował geny drożdży tak, aby nie były w stanie neutralizować odpadków, które w nich powstawały. Jednocześnie pobudzał autofagię poprzez głodzenie (nie dostarczał im pożywienia) obserwowanych komórek drożdży.

Zaobserwował tworzenie się w komórkach drożdży pęcherzyków z nieprzetworzonymi odpadkami (mechanizm działania autofagii), które na skutek zakłócenia ich neutralizacji szybko powiększyły się do rozmiarów możliwych do zobaczenia pod mikroskopem. Był to pierwszy, naukowy dowód na faktycznie działanie mechanizmów samozjadania (autofagii) komórek – detoksu komórkowego.

Yoshinori Ohsumi wyszedł od badań komórek drożdży, niedługo później udowodnił, że podobne zjawisko zachodzi we wszystkich komórkach posiadających jądro, łącznie z komórkami człowieka.

Za swoje odkrycia otrzymał 3 października 2016 roku nagrodę Nobla w kategorii Medycyna. Jest ona jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień, uwieńczeniem wieloletniej pracy naukowej profesora Yoshinori Ohsumi. Pracy, która doprowadziła do zbadania mechanizmów działania autofagii i udowodnienia jej istnienia, również w komórkach człowieka. Od tego momentu zjawisko oczyszczania wewnątrzkomórkowego ma pełne naukowe podstawy.

 

Fazy postu leczniczego:

Program SpokoBOX został stworzony zgodnie z wytycznymi diety wg. dr Dąbrowskiej oraz postu Daniela.

Składa się z dwóch faz: fazy zasadniczej i wyjścia.

 

W fazie zasadniczej (7 posiłków dziennie) występują wyłącznie :
– wszystkie warzywa za wyjątkiem ziemniaków i nasion roślin strączkowych
– ograniczona ilości świeżych owoców (jabłko, grapefruit, cytryna)
– ograniczona ilość suszonych warzyw i owoców (pomidory, śliwki, morele)

W fazie zasadniczej mogą występować następujące alergeny: seler

 

W fazie wyjścia (6 posiłków dziennie) dopuszczalne są następujące produkty żywnościowe:
– wszystkie warzywa
– wszystkie owoce
– kasze bezglutenowe
– orzechy

W fazie wyjścia wyeliminowane są następujące produkty żywieniowe:

– jaja, mięso, gluten

W fazie wyjścia mogą występować następujące alergeny: seler, orzechy, sezam

 

W rekomendowanej wersji diety wg Dr Dąbrowskiej faza zasadnicza powinna trwać 6 tygodni, faza wyjścia 2 tygodnie. Program rekomendujemy wyłącznie w sposób ciągły z weekendami.

Mogą jednak Państwo wykupić dowolną długość trwania programu. Cena wszystkich faz jest taka sama. Podczas zakupu prosimy o sprecyzowanie dat poszczególnych faz. Jak również istnieje możliwość dowolnego rozplanowaniu dostaw poszczególnych faz w harmonogramie dostaw.

 

 

PRZYKŁADOWE MENU FAZY ZASADNICZEJ:

  • Śniadanie: Babeczki z brokuła,
  • +Zakwas: buraczany własnej produkcji,
  • Przekąska I :Koktajl z selerem naciowym i cytryną,
  • I Danie: Zupa z pieczonych jabłek i dyni,
  • II Danie: Cukinia pieczona w pomidorach,
  • Przekąska II:Kalarepa,ogórek,papryka
  • Kolacja:Sałatka z czerwoną cebulą, i pomidorami koktajlowymi.