Catering dietetyczny KETOGENICZNA

CZYM JEST DIETA KETOGENICZNA?

Słowo „keto” to skrót odnoszący się do ciał ketonowych czyli substancji, które stanowią, drugie zaraz po glukozie źródło energii dla naszego organizmu. Nasze komórki wykorzystują ciała ketonowe gdy znacznie ograniczmy spożycie owoców, produktów zbożowych i wszelkich innych produktów dostarczających pierwszorzędny rodzaj paliwa – glukozę. Inaczej mówiąc ciała ketonowe powstają w wyniku efektywnego spalania tłuszczu.

 

DLACZEGO DIETA KETOGENICZNA:

Dieta ketogeniczna poprawia także wrażliwość tkanek na insulinę przez co zalecana jest dla osób z cukrzycą typu 2, ale także z hipoglikemią reaktywną. Zmniejsza ryzyko próchnicy, chorób układu sercowo – naczyniowych, degeneracyjnych, a także znalazła zastosowanie w terapii dzieci z padaczką lekooporną oraz przy niektórych typach nowotworów złośliwych.
Początki stosowania diety mogą być trudne, ponieważ nasz organizm przyzwyczajony jest do glukozy jako podstawowego źródła energii. Przestawienie się na alternatywne źródło energii, czyli ciała ketonowe będzie wymagało od nas trochę cierpliwości i wytrwałości. Pomocne w tym są średnio-łańcuchowe kwasy tłuszczowe - MCT, które wchłaniają się bezpośrednio z jelit do krwioobiegu. Ich bogatym źródłem jest olej kokosowy.  W naszej diecie regularnie dbamy o dodatek specjalnie pozyskiwanych tłuszczów MCT.

W okresie adaptacyjnym mogą pojawić się takie objawy jak: senność, osłabienie, bóle głowy, rozdrażnienie i rozbicie. Jednak po upływie 1-2 tygodnia maksymalnie 2 tygodni poczujemy zmianę i przypływ energii. Zaobserwujemy wzrost sił witalnych, poprawę nastroju, pamięci i zwiększenie jasności umysłu,  i oczywiście ustąpienie negatywnych objawów z początku diety.

 

       Średnia wartość energetyczna programu:

Białko 15%
Tłuszcze 80%
Węglowodany 5%