Błonnik w diecie – po co jest nam potrzebny?

 

Właściwości błonnika po prostu nie można przecenić. To jeden z tych składników, bez których po prostu nie możemy się obejść. Nie tylko biorąc pod uwagę odchudzanie – choć i w tym bardzo nam pomaga – ale przede wszystkim ze względu na zachowanie w zdrowiu naszych jelit. Jak błonnik wpływa na nasz organizm? Po co w ogóle go potrzebujemy?

błonnik w diecie

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny

Błonnik pokarmowy podzielić możemy na dwie grupy – rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Pierwszy z nich odpowiada za nasze poczucie sytości. Wiąże wodę i pęcznieje, dzięki czemu dłużej czujmy się pełni. Odpowiada także za wolniejsze wchłanianie węglowodanów. Dodatkowo umożliwia także oczyszczanie organizmu z toksyn, zwiększa wydalanie tłuszczów oraz zmniejsza stężenie cholesterolu. Z kolei błonnik nierozpuszczalny ma charakter wypełniacza. Umożliwia zdrowsze wypróżnianie się, przyspiesza perystaltykę jelit i oczyszcza je.

 

Gdzie znajdziemy błonnik?

Błonnik znajdziemy przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, takich jak kasze czy pieczywo (najlepiej z pełnego ziarna), płatki, ryż czy makaron. Jednak możemy spodziewać się go także w warzywach i owocach. Oczywiście błonnik możemy przyswajać również w formie suplementów, jednak jeśli nie mamy dużych problemów z zaparciami, nie powinno być to konieczne. Warto także pamiętać, że nagłe zwiększenie przyjmowania błonnika może wywołać dość gwałtowną reakcję organizmu. Dlatego lepiej przyjmować go stopniowo. Nadmiar błonnika może objawiać się biegunkami i wzdęciami, dlatego lepiej z nim uważać. Dodatkowo nie poleca się go osobom z niedoborami witaminowymi oraz zapaleniem trzustki i dróg żółciowych.