Czy dieta Dukana jest zdrowa?

 

Dieta Dukana od dłuższego czasu jest jedną z najbardziej popularnych diet – chwalona przez celebrytów, którzy pokazują, ile kilogramów udało im się dzięki niej zgubić. W SpokoBox jesteśmy jednak zwolennikami żywienia rozsądnego i zbilansowanego. A tego o diecie Dukana powiedzieć nie możemy. Czy jest to zdrowa dieta? Czy rzeczywiście warto ją rozpocząć, by zgubić kilka kilogramów?

 

Poznaj dietę Dukana

Czy dieta Dukana jest zdrowa?

 

Możemy odpowiedzieć na to pytanie od razu – nie. Dieta Dukana, tak samo jak inne programy żywieniowe, które opierają się na eliminacji niezbędnych składników odżywczych, nigdy nie będzie zdrowa dla naszego organizmu. Chociaż na krótką metę może okazać się dobrym wyjściem, dającym przede wszystkim pożądane efekty, z czasem będzie bardziej szkodliwa, niż mogłoby nam się wydawać. Dlaczego?

 

Dieta Dukana i praca mózgu

 

Wiecie jak często podkreślamy, że nasz mózg potrzebuje konkretnego paliwa do tego, by „odpalić się” rano i pracować na wysokich obrotach przez resztę dnia. Tak, to właśnie glukoza, która znajduje się w węglowodanach. Węglowodanach, które w diecie Dukana są zabronionym składnikiem. Dlatego podczas stosowania diety z dużym prawdopodobieństwem będziemy czuć się ospali, rozdrażnieni i zmęczeni. Nasz mózg po prostu nie będzie w stanie odpowiednio funkcjonować.

 

Dieta Dukana a wątroba

 

Przerobienie białka na energię nie odbywa się samoistnie. Potrzebujemy do tego wątroby – to właśnie w niej zachodzą kluczowe procesy mające na celu wyciągnięcie całej możliwej energii z pożywienia. Niestety efekty są mizerne, a wątroba pracuje non stop. W czasie, w którym mózg stwierdza, że warto sięgnąć po rezerwy tłuszczu, my zaczynamy chudnąć jednak wątroba nadal ciężko pracuje. Dlatego dieta Dukana nie jest polecana osobom, które mają jakiekolwiek problemy z tym organem.

 

Jak zatem widać magiczna dieta Dukana wcale nie jest taka magiczna. Zamiast ryzykować zdrowie dla szczupłej figury, lepiej skupić się na zdrowym, zbilansowanym odżywianiu.