Dieta na osteoporozę

 

Osteoporoza jest chorobą, która dotyka przede wszystkim osób starszych. Jednak przez wzgląd na nieodpowiednią dietę może pojawić się także znacznie wcześniej. Tak, dieta ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonują nasze kości. Dlatego jeśli zauważamy pewne niepokojące dolegliwości, które mogą świadczyć o osteoporozie, warto skonsultować się nie tylko z lekarzem, ale także z dietetykiem.

 

Dieta na osteoporozę

 

Czym jest osteoporoza?

 

Osteoporoza to choroba, która polega na zredukowaniu masy kostnej, a dokładniej jej rozrzedzeniem. Przez to kość jest dużo słabsza, co może prowadzić do urazów oraz złamań. Chociaż osteoporoza występuje u obu płci, to kobiety cierpią na tę przypadłość znacznie częściej. Dlatego kobiety, zwłaszcza po 50. roku życia, powinny profilaktycznie wprowadzić do swojej diety produkty, które pomogą im uchronić się przed tą chorobą.

 

Dieta na osteoporozę

 

Przede wszystkim kluczowym składnikiem w diecie na osteoporozę powinien być wapń. Nauczyliśmy się, że znajduje się on głównie w mleku i rzeczywiście warto pamiętać o tym, by włączyć mleko i produkty mleczne do swojej diety. Jednak wapń znajdziemy nie tylko tam – co jest istotne zwłaszcza dla osób nietolerujących laktozy, a także wegan. Doskonałym źródłem wapnia są między innymi:

  • rośliny strączkowe, takie jak soja, soczewica czy fasola,
  • ale także warzywa kapustne – brukselka czy kapusta. Odpowiednia ilość spożywanego wapnia, niezależnie od źródła, umożliwia nam ochronę przed ubytkami kostnymi, a co za tym idzie redukcję ryzyka złamań.

Kolejną witaminą, którą musimy uwzględnić w swojej diecie, jest witamina K2, która umożliwia transport wapnia. Znajduje się ona w naszych ulubionych kiszonkach, serach czy jogurtach.

Pamiętajmy także o magnezie! To on pobudza komórki kościotwórcze i zwiększa gęstość kości. A na dokładkę – witamina C – która wspiera produkcję kolagenu znajdującego się w tkance kostnej.

Tak, w naszym organizmie wszystko jest pięknie połączone. Dlatego komponując dietę na osteoporozę pamiętajmy o wszystkich tych składnikach.