Dynia – właściwości

 

Dynia jest chyba jednym z najbardziej jesiennych warzyw. Nam w SpokoBOX kojarzy się przede wszystkim z zupą dyniową a także z dyniowym sosem do kopytek. Jednak dynia to nie tylko piękny pomarańczowy kolor, Halloween i zupa krem z imbirem. To bomba witaminowa, którą po prostu powinniśmy uwzględnić w swoim menu. Nie bez powodu dynia jest uznawana za superfood. Warto więc poznać właściwości dyni, by jeść ją z jeszcze większym smakiem.

Właściwości Dyni

Właściwości dyni

 

Czy wiedzieliście, że dynia była doceniana już przez meksykańskich Indian, którzy korzystali z niej nie tylko w kuchni, ale także medycynie naturalnej. Jednak dopiero z czasem naukowcom udało się potwierdzić wiele właściwości prozdrowotnych. Między innymi umiejętność zastępowania insuliny – wszystko dzięki D-chiro-inozytolowi, który znajduje się w miąższu dyni figolistnej. Reguluje ona aktywność insuliny, a nawet regeneruje komórki trzustkowe beta. Oczywiście badania nadal trwają, jednak naukowcy uważają, iż ekstrakt ten jest w stanie nie tylko obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego, ale także zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę u już chorych osób.

Dynia jest także warzywem bogatym w beta-karoten – stąd ten intensywny, pomarańczowy kolor. Beta-karoten nie tylko wpływa pozytywnie na działanie naszego wzroku, ale także jest przeciwutleniaczem, który chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Odpowiadają one między innymi za szybkie starzenie się komórek a także choroby takie jak nowotwory. Według badań regularne spożywanie dyni może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka żołądka, piersi, płuc i jelita grubego. Dodatkowo beta-karoten odpowiada za obniżenie poziomu złego cholesterolu, dzięki czemu minimalizuje ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby serca i udar mózgu.

 

Dynia ma wiele właściwości zdrowotnych – jest nie tylko pysznym dodatkiem do obiadu czy składnikiem ciast. Dlatego warto dołączyć ją do swojej diety, zwłaszcza jesienią.