Ile wody powinno pić Twoje dziecko?

 

Zbliżamy się do okresu, w którym o wodzie będzie mówić się bardzo dużo. Zarówno w kontekście upałów jak i związanej z nimi suszy. Woda latem to niezbędny element przetrwania w tych ciężkich warunkach. Jednak prawdę mówiąc, mamy tendencję do zapominania o wodzie, gdy nadchodzi zima czy na dworze nie jest już tak skwarno. To spory błąd – nasz organizm potrzebuje wody zawsze. Nie tylko wtedy, gdy pozbywamy się jej w szalonym tempie. Dotyczy to dorosłych, jednak dzieci przede wszystkim.

Słabsze organizmy maluchów łatwiej się przegrzewają, a także odwadniają, chociażby biorąc pod uwagę bardziej aktywny tryb życia. To może przynieść bardzo nieprzyjemne skutki. Dlatego warto wiedzieć ile nasze dzieci powinny pić.

Czy Twoje dziecko pije dostateczną ilość wody?

Dzieci i zapotrzebowanie na wodę

 

Wiemy doskonale, że nasze ciało składa się głównie z wody. O ile jednak ciało dorosłego to ponad 60% wody, ciało dziecka może zawierać jej nawet 80%. Dlatego zapotrzebowanie na płyny jest u nich większe. Najwięcej wody według ekspertów potrzebują najmłodsi. To u nich najczęściej występuje niskie spożycie płynów, z dużym prawdopodobieństwem związane z nieumiejętnością zakomunikowania swoich potrzeb. W przedziale od roku do trzech lat dziecko może potrzebować około 1200 ml wody. Z czasem liczba zwiększa się: 4-6 lat to już 1600 ml, a dzieci w wieku do lat 9 powinny spożywać jej 1750 ml. Zapotrzebowanie jest także różne w zależności od płci. Dziewczynki w wieku od dziesięciu lat potrzebują trochę mniej wody niż chłopcy, którzy już wtedy przekraczają barierę dwóch litrów. Warto jednak pamiętać, by dzieci w tym wieku wypijały już tyle samo, co dorośli.

 

Jak skłonić dziecko do picia wody?

Wszyscy rodzice wiedzą, że nie wszystkie dzieci chętnie piją wodę. Wolą soki albo, co gorsza, napoje. Dlatego korzystajmy z mocy owoców i dorzucajmy je maluchom do wody – wtedy połączymy przyjemne z pożytecznym. I zapewnimy dzieciom dodatkową porcję witamin.