Jak brak słońca wpływa na zdrowie?

 

Ostatnimi czasy słońce pojawia się trochę częściej. Chwała mu za to – od razu lepiej się czujemy, mamy więcej energii i ochotę na to, by w ogóle podnosić się z łóżka. W SpokoBox doskonale to rozumiemy – my też nie przepadamy za wstawaniem zimą, gdy na dworze jest jeszcze ciemno. Niedobór słońca skutkuje jednak nie tylko brakiem energii, ale także bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm.

Jak brak słońca wpływa na nasze zdrowie?

Brak słońca to brak witaminy D

 

Z pewnością każdy wie już, że witamina D syntezowana jest w organizmie przez skórę, pod wpływem promieniowania słonecznego UVB. Wystarczająca ilość słońca może nam zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Jednak w naszym klimacie nie jest to możliwe przez cały rok – wyłącznie latem i wiosną, gdy jest naprawdę słonecznie. Cóż, nietrudno zatem o niedobory, prawda? Zbyt małe nasłonecznienie niestety nie wpływa dobrze na nasz organizm. Jakie są sygnały niedoboru witaminy D?

 

Zmęczenie

Zmęczenie to nie tylko reakcja na brak światła, które wydaje nam się niezbędne, by w ogóle podnieść się z łózka.

Jest ono także jednym z objawów niedoboru witaminy D. Jeśli odczuwacie ciągłe zmęczenie i senność, warto zacząć suplementować witaminę D.

 

Ból kości

Witamina D jest jednym z czynników odpowiadających za mineralizację tkanki kostnej, a także umożliwiających wchłanianie wapnia i fosforu, odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Co za tym idzie – niedobór witaminy D może skutkować bólami kości i zębów, a także znacznym ich osłabieniem. W skrajnych przypadkach nawet osteoporozą, krzywicą i częstymi złamaniami.

Wypadanie włosów

Oczywiście wypadanie włosów może być objawem złej diety, stresu czy braku odporności. Jednak naukowcy zauważyli, że niedobór witaminy D wpływa na zaburzenie cyklu życia włosów. Co za tym idzie – na ich częstsze wypadanie.

 

Jak zatem widać, brak słońca może nie tylko wpłynąć na nasze samopoczucie, ale także na całą pracę organizmu. Lepiej zatem pamiętać o suplementowaniu witaminy D zimą, a latem – chętnie wychodzić na zewnątrz.