Jak jedzenie na noc wpływa na zdrowie?

 

Nawyki dietetyczne potrafią zbudować zdrowy, silny organizm, wspierają naszą odporność i pozwalają pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jednak nieodpowiednie nawyki mogą także powoli przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Jednym z nich jest zbyt późne spożywanie posiłków. Jaki wpływ ma nasz organizm jedzenie w nocy?

Jak jedzenie na noc wpływa na zdrowie?

Jedzenie na noc – jeden z najgorszych nawyków

 

Jedzenie na noc to nawyk, który jest niestety konsekwencją naszego stylu życia. Jemy w biegu, zwykle niewiele, natomiast po powrocie do domu – nierzadko o 20 czy 21 – zabieramy się za przygotowywanie jedzenia i jedzenie. Głodni i zmęczeni. Wybieramy wtedy niezbyt zdrowe półprodukty i zajadamy głód na szybko, by w końcu odpocząć. W ten sposób nie tylko pozbawiamy się pełnowartościowego posiłku, ale także bardzo obciążamy żołądek. I to w tych godzinach, gdy działa on na znacznie obniżonych obrotach.

Dodatkowo warto podkreślić, iż układ pokarmowy trawi zupełnie inaczej w pozycji stojącej i leżącej. Podczas leżenia możemy zatem spodziewać się, że treść żołądkowa łatwiej będzie cofać się do górnych części układu. Powoduje to zgagę, nudności, a nawet bóle za mostkiem. To objawy typowe dla tak zwanego refluksu, schorzenia, na które cierpi coraz większa część społeczeństwa. Częste cofanie się treści żołądkowej to bardzo łatwa droga do nabawienia się zapalenia przełyku, zapalenia gardła czy nawet pogorszenia się stanu szkliwa. Dlatego lepiej dwa razy zastanowić się, zanim zaczniemy jeść zbyt dużo i zbyt późno.

 

Co zrobić, by uniknąć jedzenia na noc?

 

Chociaż odpowiedź może wydawać się banalna – po prostu nie jeść w nocy – egzekwowanie tej zasady jest znacznie trudniejsze. Chociażby dlatego, że jemy o tych porach nie z wyboru, a z przymusu narzuconego przez styl życia. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest catering dietetyczny, który pozwala na regularne spożywanie posiłków. Dodatkowo umożliwia oszczędzenie czasu, który zmarnowalibyśmy na robienie zakupów i gotowanie. Lepiej zatem zdecydować się na proste rozwiązanie i skorzystać z diety pudełkowej, zamiast męczyć siebie i swój żołądek późnymi posiłkami.