Jak zapanować nad apetytem podczas siedzenia w domu?

 

Domowa kwarantanna potrafi odbić się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Oczywiście można powiedzieć, że osoby siedzące w domu i tak są na wygranej pozycji – nie musimy przecież wychodzić. Ma to jednak swoje plusy i minusy, a będąc zamkniętym w czterech ścianach z pewnością widzimy tylko te drugie. Dlatego nierzadko podjadamy, zajadamy, dojadamy – odmieniamy na wszystkie możliwe sposoby to jedno magiczne słowo, „jedzenie”. I jak tu zapanować nad apetytem, gdy nerwy nas zżerają, a my chcemy trochę się uspokoić? Albo nie wiemy co robić z wolnym czasem, o ile takowy mamy?

Jak nie podjadać siedząc w domu?

Jak nie podjadać z nudy?

Siedząc w domu nierzadko podjadamy chociażby dlatego, że nam się nudzi. W przygotowywaniu jedzenia i przede wszystkim samym konsumowaniu widzimy najlepszy sposób na radzenie sobie z nudą. Cóż, najlepszym sposobem na walkę z podjadaniem tego typu jest po prostu znalezienie sobie czegoś do roboty. Film może nie być dobrym przykładem – wtedy też przecież jemy, najchętniej popcorn albo inne przekąski. Ale książka? Tu już boimy się poplamić karki bądź czytnik. Znajdźmy sobie zajęcie, które autentycznie sprawia nam przyjemność. Chociażby medytację, ćwiczenia, czytanie, szydełkowanie bądź układanie puzzli. Cokolwiek wybierzemy zamiast przekąski tuż po dużym posiłku, będzie to dobry wybór.

 

Sycące posiłki

 Aby nie podjadać powinniśmy także zadbać o jak najbardziej sycące posiłki. Nie oznacza to jednak, że mamy objadać się do nieprzytomności. Chodzi nam raczej o przygotowywanie posiłków z dużą ilością błonnika, który łatwo napełnia żołądek i nie zostawia już miejsca na przysmaki, w które zdążyliśmy się zaopatrzyć podczas ostatniej wizyty w sklepie. Którą również odbębniliśmy prawdopodobnie radząc sobie z nudą.

 

Zadbaj o swoje emocje

 Negatywne emocje to nic nadzwyczajnego w zamknięciu. Nierzadko tego typu sytuacje prowadzą do kłótni pomiędzy domownikami, a droga ucieczki jest zamknięta. Wtedy złość, smutek i rozgoryczenie zbierają się w nas i w pierwszej wolnej chwili dają o sobie znać. U niektórych osób objawia się to zaciśnięciem żołądka. U innych – obżarstwem. Dlatego starajcie się łagodzić konflikty, unikać stykowych sytuacji i przede wszystkim rozmawiać. To naprawdę może pomóc uniknąć podjadania podczas domowej kwarantanny.