Karp – właściwości

 

Karp jest dość specyficzną w smaku rybą, dlatego nie w każdym polskim domu znajdziemy go na wigilijnym stole. Uważane jest za muliste i pełne ości, co niestety zniechęca do jedzenia tej ryby. Nie zmienia to jednak faktu, że to tradycyjne danie, które warto przyrządzić. Jeśli lubicie smak karpia, z pewnością nie trzeba przekonywać Was do tego, by zajadać się tą rybą. Jeśli jednak za nią nie przepadacie, może jego wartości zaświadczą na jego korzyść. Dlaczego warto jeść karpia? Co ukrywa się w tej wigilijnej rybie?

Właściwości karpia

 

Karp to ryba, którą zaliczamy do średniotłustych – dobrze zrobiony karp może być zatem naprawdę pysznym daniem. Większość tłuszczów, które w nim znajdziemy, to nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Z pewnością wiecie, że mają one ogromnie ważne znaczenie dla pracy naszego mózgu. Redukują także ryzyko chorób serca oraz udarów.

Jednak karp to coś znacznie więcej, niż tylko zdrowe kwasy tłuszczowe. To także świetnie przyswajalne pełnowartościowe białko, którym swobodnie można zastąpić mięso, ale także wiele minerałów – wapń, fosfor, sód i żelazo. Oczywiście to nie wszystko. W karpiach znajdziemy również witaminę D, która jest niezwykle istotna w okresie jesienno-zimowym. Wspiera ona odporność organizmu a także dba o silne kości, zwłaszcza w połączeniu z wapniem. Poza tym karp dostarcza nam witamin z grupy B – B1, B6, B12 oraz PP.

 

Jak jeść karpia na diecie?

 

Karp nie jest tłustą rybą, nie musicie się więc jej obawiać. Jednak lepiej zrezygnujcie ze smażonej wersji i zastąpcie ją…gotowaną. Na przykład w galarecie. Jeśli nie przepadacie za tym daniem, karpia możecie śmiało upiec w folii.