Kiedy najlepiej pić kawę?

 

Prawdopodobnie już wiecie, że w SpokoBOX jesteśmy uzależnieni od zdrowego jedzenia, pysznych soków oraz…kawy. Tak, przyznajemy się do tego bez bicia. Zwłaszcza że tak demonizowana przez wielu kawa charakteryzuje się pozytywnymi właściwościami dla naszego organizmu. Oczywiście o ile pijemy ją o odpowiedniej porze. Kiedy zatem powinniśmy pić kawę?

Najlepsza pora na kawę to?

Kawa na pusty żołądek

Kawy nie powinno się pić z samego rana, na pusty żołądek. Możemy w ten sposób nabawić się nawet wrzodów żołądka. Organizm zaczyna bowiem tworzyć kwas żołądkowy w większych ilościach. Przygotowuje się bowiem do trawienia – nie ma jednak czego trawić. Dlatego poranne picie kawy, bez wcześniejszego śniadania, nie jest zbyt dobrym pomysłem.

 

Co do kawy ma kortyzol?

 

Aby zrozumieć, kiedy jest najlepsza pora na picie kawy, powinniśmy pamiętać, po co właściwie ją pijemy. Nie, nie tylko dla smaku. Kawa ma przecież za zadanie nas pobudzić. Jednak za tę funkcję odpowiadają także hormony, w tym właśnie kortyzol, który umożliwia organizmowi skupienie się. Najwięcej kortyzolu produkujemy w godzinach między 8 a 9 rano. Jest to także czas, gdy najczęściej sięgamy po kawę. Z naukowego punktu widzenia nie ma to zbyt wiele sensu. Kortyzol bowiem niweluje efekt kofeiny, ale także zwiększa tolerancję na tę substancję. Mówiąc wprost – kawa przestaje działać.

 

Kiedy zatem pić kawę?

 

Do skoków kortyzolu dochodzi rano, ale także między 12 i 13 oraz 17 a 18. Wszystkie inne godziny będą zatem odpowiednie, by sięgać po czarny, aromatyczny napój, ciesząc się nie tylko jego smakiem, ale także pobudzającym działaniem.