Mozzarella – kcal, właściwości i zastosowanie

 

Sery to doskonałe dodatki do wielu dań – nie tylko pizzy. Stanowią także dobre źródło białka, wapnia czy witaminy B12. Jednak często rezygnujemy z nich ze względu na ich kaloryczność. Roztopiony ser kojarzy nam się przecież z najbardziej tłustymi i pysznymi daniami, które jednak są zabronione na diecie. Czy Mozzarella także jest kaloryczna? Jakie ma właściwości i w których daniach smakuje najlepiej?

Mozzarella – kaloryczność

 

Mozzarella to przepyszny ser, który wykorzystujemy jako dodatek do kanapek ale także zapiekanek czy pizz. Świetnie roztapia się pod wpływem temperatury, jest ciągnący się a jednocześnie bardzo delikatny. Mozzarella zawiera jednak dość dużo kalorii na 100 gram – około 300 kcal. Dla porównania jest jednak mniej kaloryczny od klasycznego sera edamskiego czy cheddara.

 

Właściwości mozzarelli

 

Mozzarella jest przede wszystkim dobrym, pełnowartościowym źródłem białka, który stanowi budulec dla naszych komórek. Jeśli zależy nam na unikaniu mięsa, z całą pewnością możemy je zastąpić właśnie serem. Dodatkowo w mozzarelli znajdziemy także sporo wapnia oraz fosforu, które dbają o nasz układ kostny. To również witaminy z grupy B, cynk i selen, a także witamina A. Mozzarella jest zatem nie tylko smaczna, ale zdrowa. Oczywiście nie powinniśmy przesadzać ze zbyt częstym jedzeniem sera – głównie ze względu na jego kaloryczność. Mozzarellę możemy dodawać do sałatek, jako źródło białka zamiast mięsa czy też kłaść ją na kanapki. Jeśli przyzwyczajeni jesteśmy do obecności sera w większości naszych dań, mozzarella będzie z pewnością lepszym wyborem niż żółty ser.