Przepis na pierniczki

 

Podawaliśmy Wam już nasz ulubiony przepis na piernik, jednak nie wszyscy lubią to ciasto w takiej wersji. Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez małych pierniczków w różnych kształtach, które można wystawić na talerz, ale także powiesić na choince. Dzisiaj podamy Wam przepis na szybkie i zawsze udane pierniczki, które będziecie mogli ozdobić, jak tylko chcecie.

Składniki na pierniczki

Do wykonania pierniczków potrzebujecie mąki pszennej (około 600 gramów), dwa jajka, 50 mililitrów mleka, 30 gramów masła, 200 gramów cukru lub ksylitolu, 3 łyżek miodu, 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej i oczywiście przypraw. My dodajemy sproszkowanego imbiru, cynamonu i goździków.

 

Jak zrobić pierniczki SpokoBOX?

 

Dodajemy do siebie suche składniki – mąkę i przyprawy – i przekładamy je na stolnicę. Robimy w górce wgłębienie i dodajemy miód, cukier, sodę, masło oraz jajko. Wszystko wyrabiamy delikatnie, a następnie dodajemy powoli lekko podgrzane masło. Ciasto wyrabiamy tak długo, aż będzie ono gładkie.

Następnie rozwałkowujemy je na taką grubość, jaką chcemy. My zwykle wałkujemy je na około pół centymetra grubości. Zdążą jeszcze urosnąć. Wycinamy z nich kształty za pomocą foremek, a następnie układamy na pergaminie. Drugie jajko roztrzepujemy i wykorzystujemy do posmarowania pierniczków.

Pieczemy je przez około 10 minut w temperaturze 180 stopni.

 

Później możemy z nimi robić, co tylko chcemy. Kolorować, lukrować, zajadać