Właściwości kurkumy – zalety i przeciwwskazania

 

Właściwości kurkumy – zalety i przeciwwskazania

Kurkuma jest jedną z przypraw, którą chętnie dodajemy dosłownie do wszystkiego. Smakuje doskonale zarówno w daniach słodkich jak i wytrawnych, w sokach i koktajlach a także deserach. Nie wspominając już o złotym mleku, świetnym podczas okresu wzmożonych zachorowań.

Dlaczego kurkuma jest tak wszechstronna?

Czemu warto dodawać ją do swoich posiłków?

Kurkuma - poznaj jej właściwości

 

Właściwości kurkumy – zalety

 

Za właściwości kurkumy odpowiada przede wszystkim zawarta w niej kurkumina. To ona działa:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwzakrzepowo,
  • przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie.
  • Tak, sporo tego przeciw

Rzeczywiście kurkumina może nas zatem wesprzeć przy wielu schorzeniach oraz mniejszych problemach, takich jak na przykład trądzik. Kurkuma charakteryzuje się także właściwościami przeciwutleniającymi, co sprawia, że nierzadko używana jest także w produkcji kosmetyków.

Napoje i dania z kurkumą polecane są zatem przede wszystkim osobom z wysokim poziomem cukru we krwi (gdyż kurkumina go obniża), bólami reumatycznymi czy problemami jelitowymi. Jednak kurkuma doskonale sprawdzi się także jako środek wzmacniający układ odpornościowy – zwłaszcza z dodatkiem imbiru i cytryny!

 

Kurkuma - przeciwwskazania

 

Niestety nie wszyscy mogą korzystać z prozdrowotnych właściwości kurkumy. Nie poleca się jej kobietom w ciąży ani karmiącym – kurkuma może spowodować skurcze macicy, co może doprowadzić do poronienia. Ze względu na to, że kurkuma wpływa na rozrzedzenie krwi, nie powinny jej także spożywać osoby z zaburzeniami krzepliwości. Kobiety z endometriozą powinny także pamiętać, iż kurkumina ma działanie estrogenowe, a to może pogorszyć ich stan zdrowia.

To samo dotyczy…panów. Tak, zbyt duże ilości kurkumy mogą obniżyć poziom testosteronu.

 

Jednak nie da się ukryć, że kurkuma jest niezwykle wartościową przyprawą, którą po prostu powinniśmy mieć w swojej kuchni.