Zakwas z buraków – dlaczego warto go pić i jak go przygotować?

 

Może i do Wigilii zostało jeszcze kilka miesięcy, nie zmienia to jednak faktu, że by przygotować prawdziwy barszcz wigilijny wcale nie potrzebujemy świąt. Konieczny jest jednak zakwas z buraków, który smakuje doskonale i zawiera całe mnóstwo witamin i minerałów. Jeśli zastanawiacie się, na czym bazuje barszcz SpokoBOX, który można znaleźć w naszym cateringu pudełkowym – już macie odpowiedź. Dodatkowo obiecujemy podzielić się przepisem!

Zakwas z buraków – dlaczego warto go pić i jak go przygotować?

Dlaczego warto pic zakwas z buraków?

 

Buraki to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Może nie zawierają tak dużo żelaza, jak byśmy chcieli, jednak z pewnością nie brakuje mu witaminy C. A to nie wszystko – w burakach znajdziemy także ogromne ilości błonnika, kwas foliowy, wapń i potas, a także magnez. Poddane procesowi fermentacji zyskują jeszcze więcej, gdyż niezastąpiony kwas mlekowy, który pobudza pracę jelit i dba o ich florę bakteryjną. Jeśli zatem macie problemy z jelitami bądź wychodzicie z przeziębienia, antybiotykoterapii bądź zatrucia pokarmowego, zakwas buraczany możecie pić nawet codziennie.

 

Jak zrobić zakwas buraczany?

 

Będziecie potrzebować do tego:

  • buraków
  • czosnku
  • liści laurowych
  • ziela angielskiego
  • pieprzu i soli
  • konkretnego słoika, oczywiście dokładnie umytego!

Zadbajcie także o to, by buraki i zioła wybierać z zaufanych źródeł.

Najpierw przygotujcie zalewę – łyżkę soli na litr wody. Woda powinna być przegotowana bądź przefiltrowana. Obrane i opłukane buraki pokrójcie w cienkie plastry, a te następnie przekrójcie na pół. Obierzcie także czosnek. Jego ilość powinna zależeć od Waszych preferencji, jednak nie skąpcie go – będzie dbał o Waszą odporność w okresie zimowym.

Układajcie buraki, czosnek, liście, ziele i pieprz do około ¾ wysokości słoika. Wtedy zalejcie je słoną wodą, przykryjcie czystą ściereczką, a ją obwiążcie gumką.

5 dni w temperaturze pokojowej wystarczy, by zakwas był gotowy. Zauważycie wtedy  niewielkie bąbelki oraz naturalną pianę. Jeśli w słoiku pojawi się pleśń, niestety zakwas trzeba wyrzucić. Odlejcie płyn do czystej butelki i trzymajcie w lodówce.

Smacznego! Taką mieszankę pijcie codziennie – wtedy żadna choroba się Was nie uczepi.