Czy śniadanie jest rzeczywiście najważniejszym posiłkiem dnia?

 

Pewnie słyszeliście nie raz, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Tak mówią rodzice, gdy na siłę chcą nam wmusić zjedzenie kanapki przed szkołą. Jednak prawdą jest, że śniadanie rzeczywiście nie może być przez nas bagatelizowane. To niezwykle istotna część naszego dnia. Dlaczego?

Śniadanie - najważniejszy posiłek

Dzień rozpocznij śniadaniem

 

Nawet jeśli wstawanie jest dla nas katorgą i budzimy się przez godzinę lub dwie, pod żadnym pozorem nie rozpoczynajmy dnia od kawy. Kawa na pusty żołądek to proszenie się o kłopoty. Zamiast tego sięgnijmy po śniadanie. Tak, to takie proste. To właśnie jedzenie jest w stanie najlepiej pobudzić nas do życia. A dokładniej rzecz ujmując – węglowodany. Nasz mózg nie jest w stanie odpowiednio pracować, jeśli nie dostanie swojej porcji glukozy. To właśnie ona zasila jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Jeśli zatem nie zjemy śniadania, możemy czuć się ospali i niezadowoleni, będzie nam także trudniej się na czymś skupić. Śniadanie jest tym czasem, podczas którego zapewniamy sobie energię na cały dzień. Dlatego wybierajmy mądrze, co znajdzie się na naszym talerzu.

 

Idealne śniadanie?

 

Najlepszym śniadaniem będzie oczywiście cała masa węglowodanów złożonych. Zapomnijcie o słodkich drożdżówkach – to cukry proste, a także zwykle mąka pszenna. Zamiast tego sięgnijcie po owsiankę na mleku (na przykład roślinnym) z owocami. W ten sposób otrzymujemy węglowodany złożone, które będą powoli dostarczać ciału energii. W przeciwieństwie do cukrów prostych, które fundują organizmowi szybki strzał – natychmiastowy wzrost poziomu glukozy we krwi. Poziom jednak szybko spada, a my nadal pozostajemy senni.