Detoks komórkowy

 

Detoks komórkowy i odżywianie endogenne (wewnętrzne) są częstymi argumentami przytaczanymi przez zwolenników postów lub głodówek leczniczych. Dieta sokowa z uwagi na deficyt kaloryczny, jaki generuje, należy do grupy postów leczniczych. Do roku 2016 wielu lekarzy i dietetyków było przeciwnych głodówkom. Jednak dzięki odkryciu naukowemu, nastąpił przełom w medycznym podejściu do mechanizmu głodówki leczniczej.

Zanim przejdziemy do szczegółów mechanizmu oczyszczania wewnątrzkomórkowego, warto zaznaczyć, że w czasie diety sokowej, dostarczamy naszemu organizmowi pożywienia o bardzo niskiej gęstości kalorycznej i bardzo wysokiej gęstości odżywczej. W 1 gramie prawidłowo przygotowanego soku jest stosunkowo mało kalorii i niesłychanie dużo wartościowych składników odżywczych. Jest to przeciwieństwo „pustych kalorii”. Dlatego warto właśnie przeprowadzać oczyszczanie w mądry sposób. Szczegółowe wartości odżywcze dla każdego smaku soku SpokoSOK przedstawiliśmy osobno. Zapraszamy do zapoznania się z nimi, ze szczególnym naciskiem na polifenole i ich ilości obliczone według skali ORAC. Natomiast dla osób preferujących dietę stałą, proponujemy post leczniczy w ramach cateringu dietetycznego SpokoBOX. A teraz przejdźmy do mechanizmu detoxu.

Już od wczesnych lat 60-tych XX wieku naukowcy obserwowali, że komórki są w stanie niszczyć swoje własne części składowe (np. białka), nazwali to autofagia, od słowa greckiego, w którym „auto” oznacza „samo”, natomiast ohsumi-768x554„phagein” – „jeść”. Stąd termin „samozjadanie”. Jednak zbadanie i zrozumienie tego zjawiska było bardzo trudne, głównie z uwagi na rozmiary komórek i trudności w obserwowaniu mikroskopijnych zmian, jakie w nich zachodziły podczas „samozjadania”. Nie wiedziano co konkretnie uruchamia ten proces i jakie geny, jakie białka są za niego odpowiedzialne. Przełom wydarzył się w latach 90-tych XX. wieku, kiedy to profesor Yoshinori Ohsumi przeprowadził serię badań na komórkach drożdży piekarskich. Zmodyfikował geny drożdży tak, aby nie były w stanie neutralizować odpadków, które w nich powstawały. Jednocześnie pobudzał autofagię poprzez głodzenie (nie dostarczał im pożywienia) obserwowanych komórek drożdży.

Zaobserwował tworzenie się w komórkach drożdży pęcherzyków z nieprzetworzonymi odpadkami (mechanizm działania autofagii), które na skutek zakłócenia ich neutralizacji szybko powiększyły się do rozmiarów możliwych do zobaczenia pod mikroskopem. Był to pierwszy, naukowy dowód na faktycznie działanie mechanizmów samozjadania (autofagii) komórek – detoksu komórkowego.

Yoshinori Ohsumi wyszedł od badań komórek drożdży, niedługo później udowodnił, że podobne zjawisko zachodzi we wszystkich komórkach posiadających jądro, łącznie z komórkami człowieka.

Za swoje odkrycia otrzymał 3 października 2016 roku nagrodę Nobla w kategorii Medycyna. Jest ona jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień, uwieńczeniem wieloletniej pracy naukowej profesora Yoshinori Ohsumi. Pracy, która doprowadziła do zbadania mechanizmów działania autofagii i udowodnienia jej istnienia, również w komórkach człowieka. Od tego momentu zjawisko oczyszczania wewnątrzkomórkowego ma pełne naukowe podstawy.