Dieta bez glutenu – czy warto?

 

Jeszcze nie tak dawno temu dieta bezglutenowa była niezwykle popularna, zwłaszcza wśród osób pragnących zdrowo się odżywiać i chudnąć. Z czasem jej popularność spadła – głównie dlatego, iż o diecie bez glutenu dowiedziano się więcej. Czym zatem jest dieta bezglutenowa i komu jest polecana? Czy rzeczywiście można na niej schudnąć?

Dieta bez glutenu - dla kogo?

Czym jest dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa zakłada całkowite wyeliminowanie z diety białek z grupy prolamin. Sprowadza się to zatem do zrezygnowania z produktów pszennych, żytnich i jęczmiennych. Na diecie można jednak stosować owies, choć nie może on być zanieczyszczony białkami z powyższych grup. Nie znaczy to jednak, że rezygnujemy wyłącznie z chleba, makaronów i ciastek. Gluten możemy znaleźć w wielu innych produktach, chociażby sosach instant. Dlatego dieta bezglutenowa jest dość restrykcyjna – wymaga uważnego sprawdzania tego, co kładziemy na talerzu.

 

Dieta bezglutenowa – dla kogo?

 

Dieta bezglutenowa powinna zostać wprowadzona u osób z:

  • celiakią, czyli autoimmunologiczną chorobą o podłożu genetycznym
  • alergią na gluten
  • nieceliakialną nietolerancją glutenu
  • chorobą Duhringa

W innych przypadkach dieta bezglutenowa jest jedynie wyborem, nie zaś koniecznością. Warto także zaznaczyć, że osoby cierpiące na alergię pszenną – często myloną z alergią na gluten – nie muszą całkowicie rezygnować z glutenu. Wskazuje się także, że osoby z zespołem jelita drażliwego czują się znacznie lżej nie spożywając produktów zawierających gluten. U nich jest to jednak kwestia indywidualna.

 

Nie wskazuje się także, by dieta bezglutenowa miała jakikolwiek wpływ na gubienie zbędnych kilogramów. Za odchudzanie odpowiada wydatkowanie większej ilości energii, niż organizm przyjmuje w formie jedzenia. Dlatego osoby, które pragną schudnąć powinny raczej skupić się na spożywaniu pełnowartościowych posiłków w mniejszych ilościach, niż na rezygnacji z glutenu.

 

Przy konieczności zrezygnowania z glutenu warto skonsultować się z dietetykiem bądź skorzystać z cateringu dietetycznego. Samodzielnie przygotowywane posiłki bez odpowiedniej wiedzy, mogą bowiem nie być wystarczająco bezpieczne.