Dieta dla kobiet chorych na endometriozę. Co jeść, a czego unikać?

 

 Endometrioza jest jedną z chorób, które dopiero poznajemy, choć dotyczy statystycznie około 10% kobiet. Około, gdyż nadal trudno jest ją zdiagnozować, a także poznać przyczyny jej powstawania. Na szczęście badacze zdołali zauważyć pewne prawidłowości, które wskazują na zwiększenie bądź zmniejszenie objawów także przez wzgląd na utrzymywaną dietę. Co zatem powinno się jeść chorując na endometriozę, a czego unikać?

Czym jest endometrioza?

 

Endometrium jest naturalna błoną, wyściełającą wnętrze macicy. Tą samą błoną, która co miesiąc ulega złuszczeniu. Endometrioza powoduje przemieszczanie się jej – na przykład do jajowodów, jamy otrzewnowej czy ścianek jelita. Właśnie dlatego głównym objawem choroby jest ból w okolicach podbrzusza, a także dyskomfort podczas czynności fizjologicznych. Endometrioza prowadzi także do powikłań, przede wszystkim niepłodności.

 

Dieta w endometriozie

 

Na szczęście o endometriozie mówimy coraz więcej, także pod kątem diety którą powinno się utrzymywać.

Według badań objawy endometriozy mogą zwiększać się pod wpływem działania niektórych związków produkowanych przez nasz organizm z nasyconych kwasów tłuszczowych. Dobrym wyjściem byłoby zatem ograniczenie:

  •  czerwonego mięsa,
  • wędlin, a także podrobów.

Chociaż badania nie wskazały ryzyka wzrostu choroby i objawów u osób spożywających mięso drobiowe, nic nie stoi na przeszkodzie przejścia na dietę wegetariańską bądź na fleksitarianizm. Dobrym wyjściem będzie zatem dieta pudełkowadla SpokoBOX wege. Dodatkowo kobiety chore na endometriozę powinny unikać tłuszczów trans, znajdujących się w produktach przetworzonych, słodyczach i słonych przekąskach.

 

Co zatem można jeść?

 

Wskazane jest wzbogacanie diety o produkty zawierające kwasy Omega-3, takie jak tłuste ryby, siemię lniane, orzechy i pestki. Poza tym ryzyko rozwoju choroby może zmniejszyć się dzięki spożywaniu warzyw, przede wszystkim zielonych, takich jak jarmuż, sałata, szpinak czy brokuł. Dlatego to właśnie one powinny stanowić podstawę diety kobiet cierpiących na endometriozę.