Weganizm a wegetarianizm – czym się różnią?

 

Weganizm a wegetarianizm – czym się różnią?

Niektórzy nie zauważają różnicy między wegetarianami i weganami. Często do jednego worka wrzucają osoby, które deklarują, że nie jedzą mięsa. Różnice jednak są fundamentalne! Zwłaszcza, że obie diety stają się coraz popularniejsze nie tylko u młodych osób, które starają się zrzucić zbędne kilogramy. W przypadku wegetarianizmu i weganizmu do głosu mogą dochodzić bowiem także kwestie ideologiczne, nie tylko zdrowotne.

Z czego zatem rezygnują jedni, a z czego drudzy?

 

Wegetarianizm a Weganizm - poznaj różnice

Dieta wegetariańska

 

Dieta wegetariańska jest mniej restrykcyjna od wegańskiej. Zakłada rezygnację z jedzenia mięsa, chociaż nierzadko osoby nazywające się wegetarianami nadal spożywają ryby. Wiele zatem zależy od indywidualnego podejścia.

Wegetarianie nie jedzą także owoców morza, które również są istotami żywymi. Nie dotyczy to glonów, takich jak chlorella czy spirulina. Warto wspomnieć także o tak zwanym owowegetarianizmie, który polega na rezygnacji z mięsa oraz przetworów mlecznych, jednak zakłada jedzenie jajek.

Dieta wegetariańska nie powinna przerażać nikogo – dostarcza odpowiednich ilości aminokwasów oraz witamin i minerałów, oczywiście o ile jest dobrze zbilansowana. W tym celu zawsze warto skonsultować się z dietetykiem bądź skorzystać z cateringu dietetycznego, w którym zawsze znajdziemy dobrze skomponowane posiłki.

 

Dieta wegańska

 

To bardziej restrykcyjna dieta, a może nawet styl życia. Weganie nierzadko, oprócz kwestii związanych ze zdrowiem, podkreślają swój sprzeciw wobec przemysłowej hodowli zwierząt. Biorą zatem pod uwagę wszystkie istoty żyjące, nie tylko nie jedząc mięsa, ale także odmawiając finansowania takich przemysłów jak chociażby mleczarski. Rezygnują więc ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego – jajek, produktów mlecznych czy przetworzonej żywności zawierającej żelatynę.

 

Chociaż diety wegetariańska i wegańska mogą wydawać restrykcyjne, nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla organizmu ludzkiego. Wręcz przeciwnie – wiele badań pokazuje, że osoby te żyją dłużej niż mięsożercy.